Sleva 15 % na tretry a boty na kolo. Do konce akce zbývá jen:

  26. 8. 2022

"Bez gumových medvídků nejedu!" aneb tatranský bikepacking podle Dana, mechanika Mojekolo

Když zrovna nesedí za řídítky, servisuje kola v kravařské prodejně Mojekolo, případně seřizuje a opravuje bicykly pro rodinu a známé. Mechanik Dan má kola tak rád, že si od nich nedá pokoj ani na dovolené. Letos o prázdninách si střihnul menší bikepackingovou výpravu okolo slovenských Tater a nás zajímalo, jak jel, na čem jel, s čím jel a jak se na svoje vícedenní cyklistické výlety balí.

 

Dane, letos jsi vyrazil do Tater. Popiš nám trasu, kterou jsi jel. Kolik to bylo kilometrů a kolik výškových metrů jsi nastoupal?

Vyrazil jsem z Opavy směrem na Frýdek-Místek, pak přes Beskydy na Čadcu a Malou Fatru do Terchové. Tam byl můj cíl pro první den. Následující den jsem pokračoval z Terchové přes Kralovany, Ružomberok, Liptovský Mikuláš až pod Vysoké Tatry. Další den jsem si vyjel na Štrbské pleso a pokračoval na Sliezsky dom (Velické pleso), dále přes Tatranskou Lomnici do Ždiaru. Den na to jsem to vzal přes Zakopane, Námestovo, Zákamenné až někam k polským hranicím. Odsud jsem se vydal směrem na Cieszyn a projel jsem přes Karvinou a Hlučín zpátky do Opavy. Dohromady jsem ujel 622,9 km a nastoupal 6 132 m.

 

DanDanDanDan

 

Měl jsi trasu naplánovanou předem, nebo jsi zhruba věděl, kam chceš dojet a cestou jsi improvizoval? Kolik dnů jsi byl vlastně na cestách?

Věděl jsem, že chci dojet do Vysokých Tater na Popradské pleso, dát si oběd a jet zpět. Nechtěl jsem se ale vracet stejnou trasou, tak jsem improvizoval. :D Cestu si nikdy neplánuju do detailu. Každý den je jiný co se týká počasí, nálady nebo fyzičky. To čeho se držím, je nějaký časový plán, abych dojel zpět kdy potřebuju. Nechci mít vše nalajnované a držet se toho, jako na nějakém závodě. Na cestě jsem byl 5 dní, 4 noci a v sedle strávil 28 h. Pod širým nebem. :) 

 

Co všechno sis bral s sebou?

Vzhledem k tomu, že jsem jel jen na pár dní, tak jsem toho moc neměl. Vzal jsem si s sebou něco na spaní, takže hamaku, spacák, teplejší oblečení. Pro případ deště jsem měl nepromokavou bundu, vestu proti větru a vodě, návleky na ruce a nohy. Jinak věci, které bys měl mít vždycky s sebou jako je lékárnička, hygienické potřeby, nářadí, náhradní duši, světla, powerbanku a telefon. Samozřejmě ještě jídlo, pití a gumové medvídky. Bez těch nejezdím! :D Na delší cestu bych asi bral i stan, karimatku a nějaký vařič.

 

Dan

 

Když vezmu to, co jsi teď vyjmenoval, byl by to podle tebe kompletní checklist pro bikepackera začátečníka? Nebo bys mu něco přidal nebo ubral?

To je těžko říct, ale jako takový základ, když si to chceš vyzkoušet, by to mělo stačit. :D Každopadně bych nepodceňoval oblečení. Přes den nejezdit promočený a v noci být určitě v teple. A taky je důležité pravidelně jíst. Další věci na opravu kola jako třeba náhradní patku přehazovačky, rychlospojku řetězu atd., to už záleží asi na individuálním uvážení každého.

 

Vím, že to nebyla tvoje první cesta. Vzpomeneš si, jakou nejzbytečnější věc jsi měl kdy s sebou a co je pro tebe naprostá nutnost, bez které nevyrážíš?

Nevzpomínám si, že bych vezl vyloženě nějakou zbytečnost. Spíš jsem míval s sebou třeba zbytečně hodně náhradního oblečení. Taky nemusíš vozit uplně celou koupelnu třeba… :D Nutnost je určitě lékárnička, telefon, powerbanka a pro mě i gumoví medvídci. 

 

DanDanDanDan

 

Ladíš vlastně výbavu podle toho kolik váží, nebo ty gramy až tak moc neřešíš?

Já určitě nejsem úplně ten, co řeší gramy, ale zase to kolo nechci mít naložené jako bych jel někam na rok. Přijde mi, že každou cestu toho vezu míň a míň. Tím si myslím, že si ale prošel každý, kdo takhle na kole více dní cestuje.

 

Jak jsi měl na kole rozložený náklad?

Vždycky se snažím ty věci nějak logicky rozdělit do hlavních brašen, na řídítka a pod sedlo. Do přední dávám hamaku, stan, spacák, karimatku, prostě věci, co vytahuju jen jednou denně. (Když vezu jen podsedlovou dávám to tam). Do podsedlové pak balím oblečení, boty, jídlo, věci na vaření. Věci, co potřebuju mít po ruce – nářadí, lékárničku, hygienu, doklady, powerbanku, ukládám do rámové brašny.

 

Dan

 

Na jakém kole jsi vlastně jel? A máš ho oproti továrnímu setupu nějak upravené?

Jel jsem na gravelu Ghost Road Rage Base, takže základní model. Oproti továrnímu setupu jsem kolo moc neupravoval. Dal jsem mu akorát jiná kola a obutí.

 

Kdybych se tě zeptal na nějaké osobní bikepackingové tipy, co bys mi poradil? Co se ti osvědčilo?

Tak hlavně bych nepodceňoval pravidelné jídlo, když auto nemá benzín taky nejede. Pak se mi osvědčila rada, že co nemáš, to nepotřebuješ. To bych si zafixoval do hlavy. A hlavně si nezapomeň vzít gumové medvídky! :D

 

Máš už v plánu nějakou další cestu?

Trošku se dívám po Rakousku, ale to bych kombinoval s vlakem. Chtěl bych se přiblížit k jezeru Königsee. Pak bych viděl, kam dál. :D

 

DanDan

 


 

Další čtení nejen pro bikepackery:

Základní výbava na bikepacking Gravel Evy Samkové 4 důvody pro gravel