21. 7. 2022

TEST: Pláště Continental Argotal Enduro Soft a SuperSoft

Letos v dubnu přišel německý výrobce plášťů Continental s kompletně novou řadou MTB gravity plášťů. Už při prvním pohledu na nové modely Argotal, Kryptotal, Xynotal a Hydrotal s širokou škálou konstrukcí a směsí bylo jasné, že v Continentalu nenechali kámen na kameni. U nás je jako jeden z prvních obul Lukáš – reklamační technik Mojekolo, tak jsme ho poprosili o první dojmy z modelu Argotal. Co na něj říká?

 

Ať žije chaos!

Světlo světa spatřily 4 zbrusu nové pláště s označením Argotal, Kryptotal, Xynotal a Hydrotal. Paleta nabízených druhů a směsí je opravdu pestrá a pro někoho může být výběr vhodného pláště až lehce chaotický. Mně v orientaci pomohl jeden z předchozích článků v našem magazínu, kde jsou všechny typy, směsi a konstrukce podrobně popsané.

Všechny nové gumy ještě před zařazením do sériové výroby intenzivně testovali jezdci Atherton Racing Teamu a v Continentalu od nich dostali jen tu nejlepší zpětnou vazbu. O to víc mě zajímalo, jaké doopravdy budou.

 

Continental ArgotalContinental Argotal

 

Jdeme na to

Do rukou se mi dostal model s označením Argotal ve verzi Enduro Soft a Enduro Supersoft. U obou plášťů jsem sáhnul po rozměru 29x2.60. Prvním překvapením bylo, jak jsou pláště hezky zabalené. Je to sice nepodstatný detail, který nemá vliv na funkčnost, ale u pláště vyšší třídy to přinejmenším potěší.

 

ArgotalArgotal

 

Není na co čekat, pojďme je nahodit na kola. Chtěl jsem odlišné směsi, protože takto mi to dává největší smysl, takže Supersoft jde na předek a verze Soft míří opačným směrem. Váha pláště není nic, co by mě nadchlo, každopádně při rozměru, který mám, se dá očekávat vyšší hmotnost.

Při nasazování nekladou pláště žádný odpor. Jdou nahodit hezky i bez montážních pák. Do zadního kola přidávám ještě "Pepiho nudli" (ochrannou vložku Pepi's Tire Noodle), dolévám bezdušový tmel a kompresorem usazuji patky v ráfku.

 

Continental ArgotalContinental MTB gravity

 

Hurá na traily! Nebo do bikeparku?

Pláště jsem intenzivně jezdil jak na přírodních trailech plných kořenových pasáží a volných ostrých kamenů, tak v bikeparku. Kam bych tedy Argotaly vzal? Všude! Je to přesně taková ta univerzální guma, která dokáže drtit celé prosluněné dny v trailových centrech a bikeparcích. Zároveň se nezalekne příchodu studené fronty (čtěte déšť) a s jistotou vás podrží tam, kde už byste jindy driftovali.

Velkou pochvalu si zaslouží samočistící funkce. Pneumatika se ani v pořádném bahnu nezalepí a vzorek jednoduše funguje. Po několika víkendech v bikeparcích není ani zadní guma potrhaná! Klobouk dolů pro kluky z Continentalu!

 

Continental ArgotalContinental ArgotalContinental ArgotalContinental ArgotalContinental Argotal

 

Lukášovo hodnocení plášťů Continental Argotal Enduro Soft a Supersoft

Já osobně jsem z nových Continentalů nadšený. Aktuálně mám na zadním kole obut model Kryptotal. Je totiž vhodnější na sypké povrchy a díky jeho zkoseným hranám na středu pláště má lepší vlastnosti při stoupání. Už se těším až vyzkouším i ostatní vzorky a směsi, které Continental nabízí. Ale zpátky k Argotalu... Hodnotím jako ve škole, kontroluju tlaky a vyrážím na kopec. Čau!


Grip: 1
Hmotnost: 2 (ale ono to je stejně v nohách, že?)
Samočistící vlastnost: 1
Cena: 1- (srovnání s konkurencí)
Zpracování: 1

 

Lukáš a jeho MarinLukášův Marin

 


 

Další čtení:

Rozhovor Tejchman Gravity pláště Continental Dresy Mojekolo