Sleva 15 % na tretry a boty na kolo. Do konce akce zbývá jen:

  13. 7. 2021

Peníze a prestiž na Tour de France. O co se závodí a kolik berou vítězové?

Tour de France je bezesporu nejsledovanějším cyklistickým závodem planety a jednou z nejznámějších sportovních soutěží vůbec. Hodná obdivu je už samotná účast, ale těm nejlepším silničářům světa jde na "Staré dámě" o mnohem víc. Jede se o peníze, ale hlavně o prestiž, protože ta pak jezdcům přináší další, ještě větší peníze v podobě lukrativnějších kontraktů. O co a o kolik přesně bojují letošní účastníci?

 

Když jde o prestiž

Bojuje se samozřejmě o celkové prvenství, ale během třech závodních týdnů probíhá ještě 6 dalších klasifikací. V jednotlivých soutěžích jsou ve hře celkem 4 barevné trikoty a 2 barevné tabulky s číslem. Dresy i tabulky jsou "putovní" a vozí je vždycky průběžní vítězové dané klasifikace.

 

Dresy na Tour de France
Trikoty pro vítěze jednotlivých klasifikací; Zdroj foto: letour.fr

 

Žlutý dres je jedním z nejznámějších sportovních symbolů světa. Patří vždy vedoucímu jezdci celkového pořadí a po skončení závodu je vedoucí jezdec vyhlášen celkovým vítězem celé tour. Je to nejstarší a nejvíce ceněná klasifikace na Tour de France. Uděluje se už od roku 1919 vždy závodníkovi s nejmenším součtem časů z aktuálně odjetých etap. Její prestiž dokazuje i fakt, že se ve sportovních statistikách uvádí i počty dní, kdy měl daný jezdec trikot na sobě. Historicky vede belgický jezdec Eddy Mercx, který za celou svou cyklistickou kariéru odjel ve žlutém dresu celých 111 dní. Momentálně v něm jede Slovinec Tadej Pogačar, který obhajuje loňské vítězství.

Zelený dres vozí vedoucí jezdec bodovací "sprinterské" klasifikace. Ta je druhou nejprestižnější a třetí nejstarší klasifikací z momentálně aktivních klasifikací Tour de France. Body do soutěže se udělují prvním patnácti cyklistům v cíli každé etapy. Prvních patnáct cyklistů body získá i na předem určených sprinterských prémiích v průběhu každé etapy. Počet bodů se liší typem etapy. Nejméně bodů se uděluje za horské etapy a časovky. I tahle klasifikace má svého rekordmana. Slovák Peter Sagan přetáhl zelený trikot přes hlavu celkem sedmkrát. Na letošní tour teď v zeleném jede Brit Mark Cavendish.

Puntíkovaný dres patří tradičně vedoucímu jezdci horské klasifikace. Na vrcholu vybraných stoupání jsou nejrychlejším jezdcům rozdělovány body. Jejich počet závisí na kategorii daného výjezdu. Celkem existuje pět kategorií pro jednotlivé kopce, které jsou klasifikovány podle strmosti a délky – čím náročnější, tím bodovanější. Historicky nejúspěšnějším vrchařem je francouzský cyklista Richard Virenque, který v této klasifikaci triumfoval celkem sedmkrát. Letos zatím nejlíp zdolává vrcholy Nizozemec Wouter Poels.

Bílý dres se dává nejlepšímu jezdci do 25 let v celkové individuální klasifikaci. Systém je stejný jako u žlutého trikotu, ale počítají se zde jen závodníci, kteří 1. ledna roku, v němž se jede závod, nedovršili 26 let. Momentálně tuto klasifikaci vede mladá slovinská hvězda, Tadej Pogačar.

Bojovník dne neobléká speciální dres, ale speciální červenou tabulku s bílým číslem. Osmičlenná komise ji uděluje po každé etapě jezdci, který svým výkonem ukázal největší bojovnost. Často to bývá jezdec, který se nejdéle držel v úniku.

Týmová klasifikace je soutěž o nejlepší tým Tour de France. Určuje se tak, že se po konci každé etapy započítávají časy tří nejlepších cyklistů z každého týmu. První tým klasifikace je ten s nejnižším celkovým časem. Závodníky nejlepšího týmu poznáte podle černých čísel na žlutém podkladu.

 

Trikoty na Tour de France
Dresy a tabulky na Tour de France; Zdroj foto: letour.fr


Když jde o peníze

Tour de France je největším cyklistickým svátkem a podle toho vypadá i součet finančních odměn pro vítěze. Na výhry letos padne celkem 2 228 450 EUR, v přepočtu asi 57 475 215 Kč. Nebere je ale jen celkový vítěz, peníze se rozdělí i mezi vítěze jednotlivých klasifikací a etap.

 

Tour de France 2021Tour de France 2021
Zdroj foto: letour.fr

 

Pro celkového vítěze, jezdce ve žlutém trikotu, je připraveno 500 000 EUR (necelých 13 000 000 Kč). Na druhého nejlepšího čeká odměna 200 000 EUR, ale na 19. nejlepšího už jen 1 100 EUR. Od 20. do 160. místa si jezdci sáhnou na 1 000 EUR. Přilepšit si cyklisté mohou i díky speciálním odměnám. Za každý den ve žlutém trikotu inkasuje závodník 500 EUR a za každou vyhranou etapu přistane vítězi na kontě krásných 11 000 EUR (necelých 284 000 Kč).

Král stoupání si na konci závodu vyslouží 25 000 EUR. Odměny ale vrchaři sbírají i během tour. Za každý den v puntíkovaném dresu inkasuje jezdec 300 EUR a k tomu si může několikrát přilepšit sumou 200 až 800 EUR (dle náročnosti kopce) za to, že se jako první dostane na vrchol etapy. 300 EUR za den si vydělá i nositel zeleného dresu a stejná jako pro top vrchaře je i odměna pro nejlepšího sprintera vůbec (25 000 EUR).

 

Helmy HJCMichael Woods v helmě HJC
Michael Woods z Israel Start-Up Nation si během 15. etapy k dresu vedoucího horské klasifikace nasadil i puntikovanou helmu; Zdroj foto: letour.fr

 

Po každé etapě putuje nejlépe umístěnému jezdci do 25 let na konto odměna 500 EUR. Nejlepší borec v individuální klasifikaci nejmladších závodníků bere 300 EUR za každou etapu v bílém dresu. Celkový vítěz klasifikace nejmladších se po tour může těšit na 20 000 EUR. Nejagresivnější jezdec etapy inkasuje 2 000 EUR a největší bojovník celkově si po poslední etapě sáhne na 20 000 EUR. Vedoucí tým dostává po každé etapě 2 800 EUR a nejúspěšnější tým vůbec dostane v cíli poslední etapy 50 000 EUR.

Existují ještě 2 speciální ceny. O cenu Henriho Désgrange se letos závodilo v 15. etapě. Získal ji Nairo Quitana, který se jako první dostal na vrchol Port d’Envalira (2 408 m n.m.) a vysloužil si prémii 5 000 EUR. Stejnou sumu dostane jezdec, který v 18. etapě jako první vystoupá na Col du Tourmalet.

Podle výše odměn to vypadá, že si jezdci na tour přijdou na pohádkové peníze. A teoreticky je to pravda. V praxi to ale většinou funguje tak, že všechny vyhrané peníze nebere jezdec, ale jdou do společného banku a rozdělují se mezi všechny členy týmu, od mechaniků po maséry. Hlavním příjmem pro cyklisty jsou pak milionové kontrakty s profi týmy a cyklistickými firmami, kteří se o nejlepší jezdce každoročně přetahují. Třeba končící kontrakt Sagana s týmem Bora má hodnotu 6 000 000 EUR ročně (v přepočtu 154 609 200 Kč) pro slovenskou superstar.

 


 

Další zajímavé čtení:

5 nej na Tour de France HJC - helmy jezdců World Tour Jak vybrat tretry