Sleva 15 % na tretry a boty na kolo. Do konce akce zbývá jen:

  23. 1. 2023

LOOK: Pedály a jízdní kola vítězů

LOOK Cycle je francouzská značka, která v 60. letech 20. století převrátila naruby svět lyžování, když představila první vypínací vázání na světě. O dvacet let později převedli inženýři LOOKu tuto technologii do cyklo byznysu, čímž se LOOK stal předním výrobcem nášlapných pedálů a svou pozici neztratil dodnes.

 

Od lyží ke kolům. Od vázání k pedálům

Celosvětový úspěch francouzské firmy LOOK odstartovala náhoda, přesněji nehoda. V roce 1960 si šéf firmy Jean Beyl zlomil nohu na lyžích a ještě na nemocničním lůžku se zařekl, že vymyslí vypínací vázání na lyže. Byl totiž přesvědčený, že kdyby neměl nohu napevno svázanou s lyží, nic by se mu nestalo. O tři roky později pak spatřilo světlo světa revoluční bezpečnostní vázání s označením N17.

Technologie se osvědčila natolik, že ji v roce 1984 přizpůsobili potřebám profesionálních cyklistů. Vznikly nášlapné pedály PP65, které o rok později vyjezdily Bernardu Hinaultovi celkové vítezství na Tour de France. V době, kdy cyklisté jezdili přívázaní k pedálům řemínky, mívaly pády často katastrofální následky. Ani Hinault se na oné Tour nevyhnul karambolu. Po nehodě pak prohlásil, že jen díky nášlapným pedálům vyvázl se zdravýma rukama a nohama a mohl dokončit etapu a postavit se na start té další.

 

Peloton miluje LOOK

Od Hinaultova vítězství se technologie LOOKu během následujících let rychle rozšířila i mezi ostatní jezdce a v sezóně 2022 si pedály LOOK Keo Blade Carbon vybralo až 7 UCI WORLD TOUR týmů včetně Lotto-Soudal, Astana-Premier Tech a AG2R CITROËN TEAM. Téhož roku podepsal LOOK dlouhodobý kontrakt se slovinskou cyklistickou superstar, Tadejem Pogačarem, který se stal oficiálním ambasadorem pedálů této značky.

 

Look & PogačarLook & PogačarLook

 

— Pedály LOOK

V segmentu silničních pedálů najdete pedály Keo s nastavitelnou pružinou pro vypínání a taky profesionální pedály s označením Blade, u kterých vypínací sílu určuje speciální karbonový plát. Výkon a odolnost jsou klíčovými vlastnostmi pro řadu nášlapných pedálů X-TRACK určených hlavně pro cross-country ježdění. Závodní modely s označením RACE charakterizuje nižší váha, karbonové tělo a titanová osa v případě nejvyšší verze tohoto modelu.

 

LookLookLookLook

 

Relativní novinkou v nabídce LOOK jsou platformy pro DH a Enduro reprezentované řadami Trail Fusion a Trail Roc. Inženýři zde zúročují dlouholeté zkušenosti z vývoje pedálů a čerpají ze zkušeností profesionálních jezdců jako např. freerider Thomas Genon.

 

LookLookLookLook

 

Segment klasických pedálů reprezentují základní modely určené zejména do nenáročných podmínek pro hobby jezdce nebo na městská kola, což napovídá i označení City v názvu. Městský model Geo City Grip pak pracuje s pryžovými opěrnými plochami z dílny značky Vibram.

 

— Kola LOOK

Po vydařeném "experimentu" s cyklistickými pedály se v LOOKu rozhodli pro další pokus. Píše se rok 1986 a na startu Tour de France se pod nohami Bernarda Hinaulta a Grega Lemonda objevují kola značky LOOK. Rám s označením KG 86 z tehdy málo známého karbonu byl výsledkem měsíců testování a vývoje a Lemond si na něm dojel pro svoje první vítězství na "staré dámě". Od té doby sbírají kola LOOK medaile na závodech v silniční i dráhové cyklistice po celém světě a v roce 2023 se vracejí i do World Tour.

 

LookLook

 

Špičkové silniční speciály k nám dlouhá léta nikdo nevozil, o to víc nás těší, že vám v Mojekolo můžeme silničky LOOK nabídnout. Aktuálně máme skladem vrchařský model 785 Huez a aero model 795 Blade RS. Ten měl být podle odhadů cyklistických médii kolem číslo jedna v týmu Cofidis. Nedávno zveřejněné fotky ale prozrazují, že Cofidis bude v sezóně 2023 závodit na úplně novém, dosud oficiálně nepředstaveném, rámu.

 

LookLookLookLook

 


 

Přečtěte si:

Dresy Mojekolo by Santini Santini Lookbook HJC helmy