29. 6. 2022

Kdo letos obléká vedoucí jezdce Tour de France a co signalizují barevné dresy?

Tour de France je bezesporu nejsledovanějším cyklistickým závodem planety a jednou z nejznámějších sportovních soutěží vůbec. Velký start letos připadl na pátek 1. 7. 2022 a hostitelským městem je dánská Kodaň. Na tour se bojuje o celkové prvenství, ale během třech závodních týdnů probíhá ještě 5 dalších klasifikací. V těch jsou ve hře celkem 4 barevné trikoty. A letos poprvé po 10 letech je neušili Francouzi.

 

Nová smlouva = nový dodavatel dresů pro vedoucí jezdce

Loni na podzim ohlásila organizace A.S.O. podpis nové sponzorské smlouvy s italským výrobcem cyklistického oblečení Santini Cycling Wear. Podle ní se Santini stal oficiálním partnerem Tour de France a bude dodávat prestižní žlutý dres a další oficiální dresy pro tento elitní víceetapový silniční závod po dobu pěti let.

 

Pietro SantiniMonica & Paola Santini

 

"Smlouva znamená jak pokračování spolupráce s A.S.O. v rámci La Vuelty a Deutschland Tour, tak nové partnerství v rámci nejdůležitějšího závodu mezinárodního cyklistického kalendáře," komentovala tehdy spojení generální ředitelka Santini Cycling Wear, Monica Santini.

Historické spojení je začátkem nové zářné kapitoly v historii italské značky Santini, která šije špičkové cyklistické oblečení už od roku 1965. Status oficiálního dodavatele dresů pro nejslavnější z Grand Tours převzala firma Santini od francouzské značky Le Coq Sportif, která šila dresy pro nejlepší jezdce planety od roku 2011, tedy posledních 10 let.

 

Trikoty Tour de France od Santini

 

4 nejslavnější trikoty

Žlutý dres je jedním z nejznámějších sportovních symbolů světa. Patří vždy vedoucímu jezdci celkového pořadí a po skončení závodu je vedoucí jezdec vyhlášen celkovým vítězem celé tour. Je to nejstarší a nejvíce ceněná klasifikace na Tour de France. Uděluje se už od roku 1919 vždy závodníkovi s nejmenším součtem časů z aktuálně odjetých etap. Její prestiž dokazuje i fakt, že se ve sportovních statistikách uvádí i počty dní, kdy měl daný jezdec trikot na sobě.

Zelený dres vozí vedoucí jezdec bodovací "sprinterské" klasifikace. Ta je druhou nejprestižnější a třetí nejstarší klasifikací z momentálně aktivních klasifikací Tour de France. Body do soutěže se udělují prvním patnácti cyklistům v cíli každé etapy. Prvních patnáct cyklistů body získá i na předem určených sprinterských prémiích v průběhu každé etapy. Počet bodů se liší typem etapy. Nejméně bodů se uděluje za horské etapy a časovky.

Puntíkovaný dres patří tradičně vedoucímu jezdci horské klasifikace. Na vrcholu vybraných stoupání jsou nejrychlejším jezdcům rozdělovány body. Jejich počet závisí na kategorii daného výjezdu. Celkem existuje pět kategorií pro jednotlivé kopce, které jsou klasifikovány podle strmosti a délky – čím náročnější, tím bodovanější.

Bílý dres se dává nejlepšímu jezdci do 25 let v celkové individuální klasifikaci. Systém je stejný jako u žlutého trikotu, ale počítají se zde jen závodníci, kteří 1. ledna roku, v němž se jede závod, nedovršili 26 let.

 

Pánské dresy SantiniPánské cyklo šortkySantiniSantiniDámské dresy SantiniDámské cyklo šortky

 


 

Přečtěte si:

Dresy Mojekolo by Santini Santini Lookbook HJC helmy