6. 5. 2022

Giro d’Italia 2022 – z Budapešti, přes Sicílii až na sever Itálie za 24 dní

První letošní Grand Tour startuje 6. 5. 2022 trochu netradičně v Budapešti. Grande Partenza měla v Maďarsku proběhnout už před dvěmi lety. Kvůli covidu si ale maďarští fanoušci museli počkat. Po třech etapách se jezdci přesunou už zpět na italské území a ze Sicílie si to namíři na sever do italských Alp.

 

Program a etapy

Závodníci budou o růžový trikot bojovat od 6. do 29. května 2022. Na 105. ročníku Giro d'Italia je čeká úctyhodná porce 3 445,6 km rozložená do 21 etap, což výchází v průměru na 164 km na etapu. Celkem jezdci nastoupají neuvěřitelných 50 580 výškových metrů a za 24 dnů protnou cílovou pásku tradiční závěrečné časovky ve Veroně.

Nejdelší etapa, v pořadí 12., bude mít 204 km a pojede se 19. května z Parmy do Janova. Královskou etapou je tentokrát horská 9. etapa z Isernia na Blockhaus s převýšením 5 000 m a 13km stoupáním v závěru.

 

Trasa Giro d'Italia
Zdroj foto: www.giroditalia.it

 

Týmy a jezdci

V závodě startuje celkem 22 týmů. Loňský vítěz Egan Bernal Gomez z INEOS Grenadiers se rozhodl neobhajovat titul a raději sbírá síly na Tour de France. Ani Petera Sagana letos neuvidíme. Jeho tým TotalEnergies nepatří do WorldTour, takže nemá garantovanou účast na všech velkých akcích. I letos však můžeme fandit našemu vrchaři Janu Hirtovi, který se těší zejména na závěr v Alpách.

V Mojekolo držíme palce i týmu Groupama-FDJ, který jezdí na silničních kolech Lapierre. Model Aircode DRS je už třetí verzí silničního speciálu od roku 2014, kdy byl poprvé uveden na trh. Přepracovaný Aircode dostal loni úplně nový rám inspirovaný časovkářským Aerostormem. Aircode DRS kombinuje agresivnější posed s kompaktnější zadní stavbou. V arzenálu má francouzský tým ještě vrchařský Xelius a už zmiňovaný časovkářský Aerostorm.

 

Lapierre Aircode DRSLapierre Aerostorm DRSLapierre Aircode DRS

 

Sledovat budeme i výkony jezdců z týmů AG2R Citroën Team a Israel Premier Tech Pro Cycling, kteří i letos vozí helmy HJC. Profesionální silniční modely Ibex 2.0 a Furion 2.0 jsou vlajkovými loděmi korejského výrobce cyklistických přileb HJC a najdete je i u nás na Mojekolo.

 

Hjc Ibex 2.0HJC Furion 2.0helma Ibex 2.0 pro tým Israel Start-Up Nation

 


 

Přečtěte si:

Santini Look Book TdF + Santini HJC helmy jezdců world tour