12. 5. 2022

Démare na Lapierre ovládl 5. etapu Giro d'Italia a oblékl fialový dres

Pátou etapu Giro d'Italia ovládl ve středu 11. 5. 2022 jezdec z týmu Groupama-FDJ Arnaud Demaré. Svým 6. etapovým vítězstvím na Giro d'Italia v kariéře vyrovnal dosavadní francouzský rekord a do třetice všeho dobrého ještě oblékl fialový dres pro průběžného lídra bodovací soutěže.

 

První vítězství v sezóně

Od února čekal Arnaud Démare na vítězství v letošní sezóně. Dočkal se ve středu 11. 5. v Messině. Na stejném místě, kde v rámci Gira triumfoval i před dvěma lety, letos Démare znovu slavil vítězství. V hromadném spurtu se mu podařilo vyhrát pátou etapu. Za sebou nechal Kolumbijce Fernanda Gavirii, třetí skončil domácí Giacomo Nizzolo.

Středeční triumf vystřelil Démareho na čelo tabulky bodovací soutěže. S 94 body a náskokem 22 bodů před druhým Biniamem Girmayem si Démare zajistil titul průběžného lídra bodovací soutěže. V pelotonu 6. etapy ho tak spolehlivě poznáte podle tradičního fialového dresu.

 

Arnaud Démare
Zdroj foto: www.equipecycliste-groupama-fdj.fr

 

6. vítězství na Giro d'Italia v kariéře

Ještě jeden důvod k oslavě měl ve středu Démare. Triumf v Messině byl pro Démareho šestým etapovým vítězstvím v kariéře. Tímto výkonem vyrovnal dosavadní francouzský rekord. Stejného počtu vítězství dosáhli před ním jen dva, dnes již legendární jezdci, Jacques Anquetil a Bernard Hinault. Démare se tak nesmazatelně zapsal do francouzských sportovních tabulek.

 

 

Groupama-FDJ a Lapierre

Tým Groupama-FDJ, za který Démare jezdí, je již od roku 2002 spojen se silničními koly Lapierre. Do cíle 5. etapy dovezl Démareho model Aircode DRS. Je to již třetí verze silničního speciálu od roku 2014, kdy byl poprvé uveden na trh. Přepracovaný Aircode dostal na rok 2021 zcela nový rám inspirovaný časovkářským Aerostormem. Aircode DRS kombinuje agresivnější posed s kompaktnější zadní stavbou. V arzenálu má francouzský tým ještě vrchařský Xelius a již zmiňovaný časovkářský Aerostorm.

 

Lapierre Aircode DRSLapierre Aerostorm DRSLapierre Aircode DRS

 


 

Čtěte také:

 Santini Look Book Giro d'Italia HJC helmy jezdců world tour