13. 7. 2022

ATT Investments zatím vládne poháru v silniční cyklistice ŠKODA CUP 2022

Z letošního pětidílného seriálu závodů se dosud uskutečnily tři. Ovšem druhý Kyjovské Slovácko byl předčasně ukončen. Před zbývajícími dvěma podniky ovládají všechny čtyři vyhlašované kategorie cyklisté ATT Investments. Tu nejcennější, soutěž jednotlivců, Jan Kašpar, který dojel ve Velké Bíteši na 2. a v Brně na Špilberku na 3. místě.

 

Škoda Cup 2022

Český pohár mužů v silniční cyklistice, se skládá z pěti jednorázových závodů. Zahrnuje čtyři vyhlašované kategorie. Absolutní pořadí jednotlivců, pořadí jednotlivců ve věku do 23 let, soutěž týmů a soutěž o nejlepšího nováčka.

Tři závody se již uskutečnily, dva jsou tedy před námi. Všechny dosud uskutečněné měly vysokou sportovní i organizační hodnotu.
Prvním byl tradiční český otvírák sezóny Velká Bíteš – Brno – Velká Bíteš. Uskutečnil se 27. března a na start se postavilo 113 závodníků v převážné většině z Česka, Polska a Slovenska. Do cíle jako první dorazila tříčlenná skupina mladých závodníků v pořadí Mathias Vacek (Silniční reprezentace ČR), Jan Kašpar (ATT Investments) a Jakub Ťoupalík (Elkov-Kasper). Hlavní pole přivedli do cíle 7 sekund za první skupinou dva jezdci ATT Investments Tomáš Bárta a Matěj Stránský. 

Do čela absolutního pořadí i pořadí U23 se tedy dostal Mathias Vacek před svými souputníky z úspěšného úniku, nejlepším týmem se stal ATT Investments před Elkov-Kasper a AC Sparta Praha a nejlepším nováčkem 18ti letý Matěj Stránský před týmovým kolegou Danielem Sporyschem a Tomášem Obdržálkem z Elkov-Kasper.

Následoval 15. května závod Kyjovské Slovácko. To však muselo být pro život ohrožující nehodu rakouského závodníka předčasně ukončeno.

Třetím podnikem byl sobotní Brno – Mikulov – Brno. Prioritně šlo o závod ze seriálu Visegrad 4, zařazeného na rozdíl od ostatní dílů českého poháru do kalendáře UCI. Což s sebou nese z pohledu českých týmů jeden „nedostatek“. Závod se tedy započítával zároveň do ŠKODA CUP 2022, ale některé týmy, potažmo závodníci na něm nemohli startovat. Nejcitelněji to bylo znát u ČEZ Cyklo Team Tábor a speciálně Šimona Vaníčka, který letos jezdí ve velmi dobré formě, což dokázal 12. místem ve Velké Bíteši, výborným výkonem při RBB Tour i bojovným pojetím a konečným 17. místem při Mistrovství ČR a SR v Mladé Vožici.

Podobu startovní listiny ovlivnilo i souběžně probíhající Mistrovství Evropy v Portugalsku, kde startovali vybraní reprezentanti v kategorii U23, jakož i vybraní junioři, jelikož právě oni narození v roce 2004 mají výjimku umožňující účast v závodech českého poháru. Tudíž chyběli první i třetí z Velké Bíteše Mathias Vacek a Jakub Ťoupalík, stejně jako junior Milan Kadlec, který v Bíteši dojel na 8. místě.

A do třetice startovní listinu z českého pohledu ovlivnila i nemocnost, takže například Elkov-Kasper nastoupil v pěti lidech namísto šesti povolených a sestava ATT Investments byla sice šestičlenná, ale pět lidí nemohlo být ze stejného důvodu nominováno a to včetně obhájce loňského 3. místa Karla Camrdy.

I tak se ale na startu sešla velmi slušná konkurence v celkovém počtu 139 závodníků včetně zahraničních, kterým vévodily oba nejlepší polské celky HRE Mazowsze a Voster ATS a jim zdařile sekundovali především borci z italského Friuli ASD.
První v cíli u hradu Špilberku se objevil Adam Ťoupalík z Elkov-Kasper, chvilku za ním Jakub Kaczmarek z HRE Mazowsze a pak v malých odstupech další závodníci, z nichž se co se týče českých závodníků prosadil na 3. místo Jan Kašpar a na 5. Michal Schuran, oba z ATT Investments.

Do dvacítky se vešli už jen dva další čeští zástupci, na 17. místě Jakub Otruba z Elkov-Kasper a na 19. Petr Fiala z Dukly Praha. Z českých týmů měl ve dvacítce ještě jednoho zástupce ATT Investments a to na 14. místě Miku Heminga. 
Tím se stal ATT Investments v tomto konkrétním závodě druhým nejúspěšnějším týmem po Polácích z Mazowsze. A vztaženo k českému poháru, ATT Investments se stal v Brně stejně jako v Bíteši nejúspěšnějším domácím týmem. 

Pro tenhle tým, mající centrum v Pardubicích, jsou vrcholné domácí závody, kam patří vedle Mistrovství České republiky i ŠKODA CUP 2022, mimořádně důležité. Mistrovství České republiky se letos týmu příliš nevydařilo, o to větší pozornost tedy věnuje českému poháru.

A v něm po dvou odjetých závodech vévodí všem čtyřem kategoriím. Jan Kašpar vede absolutní pořadí s 80 body před vítězi obou dosavadních závodů Mathiasem Vackem a Adamem Ťoupalíkem, kteří mají bodů 60. 

Jan Kašpar tím pádem je v čele i pořadí v kategorii U23, za ním následuje Mathias Vacek a s 35 body Jakub Ťoupalík. I týmům vévodí ATT Investments se 120 body před Elkov-Kasper, který dosud získal 90 bodů, a AC Sparta Praha, která jich má na kontě 35.

A konečně soutěž o nejlepšího nováčka seriálu má stále stejného lídra a to Matěje Stránského. Ten je sice bohužel po pádu v Estonsku dlouhodobě mimo závodní cyklistiku, ale 5. místo v Bíteši mu i po Mikulovu zajišťuje průběžné vedení. Matěj má 23 bodů, o 4 body méně má na kontě jeho týmový kolega Daniel Sporysch a s 9 body se na průběžném 3. místě nachází Tomáš Obdržálek z Elkov-Kasper.

Český pohár ŠKODA CUP 2022 čekají ještě dva závody. Oba jsou na programu v září, 4. v Hrabyni u Ostravy a 24. v Mladé Boleslavi.