20. 7. 2022

"Nepodceň to. Zapni světlo" aneb proč svítít na kole i ve dne

Celodenní svícení na kole snižuje riziko nehody a souvisejících zranění o 19 %. To zjistili dánští vědci už v roce 2005. Teď k permanentnímu svícení na kole nabádá nová osvětová kampaň "Zapni světlo". Iniciativu už veřejně podpořili snowboardcrossařka Eva Samková nebo biker-youtuber Damjan Siriški, ale ambasadorem akce je především každý dobře osvětlený cyklista. 

 

Proč svítit i přes den?

Les, tunel, stín, protisvětlo. To jsou místa a situace, ve kterých jste pro projíždějící auta téměř neviditelný cyklista. "Vliv denního svícení na pokles počtu nehod u aut už potvrdila nejedna zahraniční studie. Jsme přesvědčení, že celodenní svícení na kole může předcházet i nehodám, ve kterých je angažovaný cyklista. Nemáme ambice prosazovat nějaký nový zákon, nebo někoho nutit, ať světlo používá. Z naší strany je to hlavně osvěta," popisuje motivaci ke vzniku kampaně Zuzana Roubíčková, marketingová managerka společnosti Schindler, hlavního iniciátora akce.

 

Zapni světloAmbasadoři

 

Cyklisty, kteří tráví v sedle hodiny týdně, už praxe naučila svítit na kole nejen, když je tma. "Raději mít pořádný světlo pod p*delí, než sebekrásnější svíčku na hrobě," dodává k tématu denního svícení na kole jeden z ambasadorů kampaně, bývalý profesionální cyklista a manažer MTB týmu Ghost Team, Honza Hruška.

 

Zapni světloZapni světloZapni světloZapni světlo

 

Ambasadorem je každý dobře osvětlený cyklista

Kromě Hrušky akci veřejně podpořili i snowboardcrossařka a olympijská vítězka Eva Samková, biker-youtuber Damjan Siriški a ultramaratonská cyklistka Peggy Marvanová. Ambasadorem kampaně je ale každý dobře osvětlený cyklista.

"Čím víc nás přes den svítí. Tím dřív se rozsvítí v hlavě i ostatním a dojde jim, že svícení na kole i ve dne smysl má. Však základní světla na kolo stojí jen pár stovek, ale jízda bez osvětlení nás může stát i život. A to je cena, kterou asi nikdo nechce zaplatit," shrnuje poslání kampaně Roubíčková.

Vedle cyklo velkoobchodu Schindler spol. s r. o. stojí za osvětovou akcí ještě Tým silniční bezpečnosti, cyklistický tým Ghost Team a taky my za Mojekolo. Zapojit se ale může každý. Běžní cyklisté denním svícením na cestách, prodejci kol či cyklopointy na stezkách zase umístěním podpůrných materiálů ve svých provozovnách. Ty lze získat třeba prostřednictvím zpráv na facebookovém profilu kampaně. Zapojená místa pak budou zveřejňována na webu www.zapnisvetlo.cz na mapě oficiálních partnerů akce. 

 

SvětlaZapní světlo

 

Více o akci:

Web: www.zapnisvetlo.cz
Facebook: www.facebook.com/zapnisvetlo

 


 

Související články:

Jak vybrat světlo Helmy Lumos Kolo vs. Auto