6. 6. 2017

Vše pro vaši dovolenou na kole

Cykloturistika je trendem poslední doby, jelikož vám umožňuje propojit volné dny s jízdou na kole. Ze sedla kola tak můžete prozkoumávat krásy přírody a zároveň obdivovat historické památky a další zajímavá místa. Stačí se jen vyhoupnout do sedla, využít počasí teplých dnů a naplánovat skvělý cyklovýlet.

 

Aby výlet byl výletem a neměli jste hned po prvních dnech v sedlech toho plné zuby, přinášíme vám pár tipů.

V naší partě neplatí heslo "Nejslabší máte padáka"
Právě naopak, jede se podle nejslabšího. Když nás jede více, vždy a bezpodmíněčně se přizpůsobíme tomu nejslabšímu. Plánujeme podle něj délku trasy, její profil a volíme také úroveň nasazeného tempa. V současné době plánování může usnadnit čím dál více oblíběnější elektrokola, které v posledních letech prošla významným vývojem. Tímto způsobem můžou i méně zdatní bikeři poznat nepoznané a vyjížďka bude pro všechny příjemným a zdravým zpestřením.

Přiměřený profil a délka trasy
Kopce a délka trasy, které berou cyklistům dech a sílu. Plánujte trasu tak, aby nebyla zbytečně dlouhá. Nejprve začínáme krátší variantou a v jejím průběhu, podle nálady a zbylých sil ostatních, můžeme trasu případně prodloužit. Je vhodnější začít výlet raději časně z rána. Vyplatí se dát si prvních pár kilometrů pomalejším tempem na zahřátí. Rozhýbat, rozdýchat, zrychlit a pak to rozjet. Nezapomínejte na zasloužené pauzy, jelikož na kole musíme umět i odpočívat.

Vhodné oblečení a další nezbytnosti
Míra výbavy v rámci oblečení na vícedenní jízdy je velmi individuální. Odvíjí se od míst, kudy cesta povede, náročnosti, délky trasy a v neposledí řadě taky od počasí. Ke každému sportu patří kromě speciálního vybavení také vhodné oblečení a u cyklistiky to platí dvojnásob, a proto je vhodné si dopřát patřičný komfort. Mnozí z nás jezdí na kole s batohy na zádech, ovšem při několikadenním putování si sebou cyklista musí nutně vzít větší počet věcí, a proto je v mnoha případech potřeba umístit na kolo nosič a cyklobrašny. Kolo by mělo být také vybaveno některými doplňky (košíky na lahve, cyklo lahve, zvonky, světla, držáky a obaly na telefony aj.), které je vhodné si pořídit. Obezřetný cyklista a ten, kdo se vydává na delší výlet, by s sebou měl brát potřebné komponenty a náhradní díly v případě možné potřeby.

 

Tak sežeňte partu stejných cyklo nadšenců, naplánujte spolu váš cyklo výlet a pak už nezbývá nic jiného než popadnout své kolo a vydat se napříč dobrodružtvím, které vás čekají na vaší cestě.