24. 4. 2019

Povinná výbava jízdního kola – máte vše potřebné?

Ať už vybíráte nové jízdní kolo nebo připravujete svého věrného společníka na novou cyklistickou sezónu, nezapomeňte na povinné komponenty a doplňky každého jízdního kola.

Co vám nesmí chybět?

- dvě na sobě nezávislé plně funkční brzdy

- zaslepení konců řidítek koncovkami

- přední odrazka bílé barvy

- zadní odrazka červené barvy

- oranžové odrazky na obou stranách pedálů a na paprscích kol

- zakončení ovládacích páček musí být obalena materiálem pohlcujícím energii, matice nábojů kol (nejsou-li křížové nebo rychloupínací) pak musí být uzavřené – na to je potřeba dávat pozor, zejména pokud si skládáte kolo sami, výrobci už by na použití těchto prvků měli myslet automaticky

 ESIgrips koncovky do řídítek

Při jízdě na kole za snížené viditelnosti dále potřebujete...

- přední světlo bílé barvy

- zadní světlo červené barvy

 KNOG Blinder Mini Chippy Twinpack

Jak je to s helmou?

Nosit přilbu při jízdě na kole stále není pro všechny samozřejmostí. Přitom je to to nejmenší, co můžete pro svou bezpečnost při cyklistice udělat.

Při výběru helmy je důležité si ji vyzkoušet, aby opravdu dobře seděla. Musí pevně držet i při prudkém trhnutí hlavou. Nesmí se hýbat do stran ani do čela či týlu. Upínací řemínky by vám měly jít snadno rozepnout jednou rukou. Myslete i na dobré odvětrávání.

Po prodělaném nárazu je vhodné přilbu vyměnit. I přesto, že k žádnému nárazu a poškození přilby nedojde, při pravidelném nošení ji nejpozději po 5 letech vyměňte za novou, protože po delší době může dojít ke ztrátě původních vlastností.

Mnoho typů přileb si můžete vyzkoušet v jakékoli z našich kamenných prodejen. Určitě najdete pro vás tu pravou. Z vlastní zkušenosti doporučujeme osvědčené helmy značky Cratoni.

 CRATONI AllSet grey matt

Které doplňky nejsou povinné, ale z hlediska bezpečnosti by měly být samozřejmostí?

- zvonek

- cyklonářadí, pumpa a náhradní duše

- zámek – myslete i na bezpečnost svého kola

 Zvonek KNOG Oi Lux Black