13. 11. 2018

Posezónní údržba kola a jeho správné uskladnění přes zimu

Víme, že jsou tací, kteří jezdí na kole celý rok nehledě na počasí. A mají náš obdiv. Pokud ale patříte k těm, kdo v zimě rádi vymění kolo za lyže, snowboard, běžky nebo sáňky, měli byste vědět, jak se o něj po sezónně postarat. Správná posezónní péče vám ušetří spoustu času a starostí na jaře, až budete chtít vjet do sezóny nové.

 

Kolo je jako žena, musíte ho pravidelně opečovávat, aby (se) nezlobilo

Než se vrhnete na zazimování kola, věnujte mu ještě pár minut za to, jak vás celou sezónu pěkně vozilo. V první řadě byste ho měli pořádně umýt a důkladně vysušit. A to včetně všech komponentů. Při vysoušení buďte zvlášť důkladní, vlhkost by mohla na vašem kole přes zimu napáchat neplechu.

 

Čištění a kontrola řetězu

Když budete mít kolo čisté a suché, můžete se vrhnout na kontrolu jednotlivých komponentů. Zaměřte se především na hybné části. A začneme u řetězu. Měrkou zjistěte, jestli není příliš vytahaný a tím i zralý na výměnu. Pokud je stále ve skvělé kondici, vyčistěte jej a přeřaďte dolů, aby nebyl po dobu zimního spánku zbytečně napnutý. Stejnou péči věnujte i kazetě a převodníkům. Nakonec řetěz promažte olejem na řetěz.

 

Ložiska, kluzné a další komponenty

Zkontrolujte hlavové a středové složení a kladky přehazovačky. Ideální je ložiska demontovat, odstranit starou vazelínu a aplikovat novou. Až budete komponenty skládat zpět, ujistěte se, že jste správně dotáhli šrouby a není v nich vůle.

RSP Hyper Wiper ošetřující olejUrčitě mrkněte i na vidlici a u celoodpružených kol na tlumič. V ideálním případě byste je měli po každé sezóně odeslat do autorizovaného servisu, kde se vám o ně postarají profesionálové. Pokud se do toho chcete vrhnout sami, doporučujeme promazat ošetřujícím olejem Hyper Wiper.

Nezapomeňte zkontrolovat i brzdové obložení, případně jej vyměňte za nové, ať můžete na jaře rovnou vyrazit na švih.

 

Nezapomeňte ošetřit rám

Teď máme kolo dokonale čisté, suché, promazané a téměř připravené k zimnímu spánku. Proč téměř? Nesmíme zapomenout na rám. Správný prostředek vytvoří ochranný film, rám zakonzervuje a chrání před vlhkostí a nečistotami. Doporučujeme například sprej SKS Save Your Frame.

Video s návodem na posezónní údržbu kola najdete ZDE.

Správné uskladnění kola na zimu

Když už máte kolo perfektně připravené na zazimování, přichází otázka Kam s ním?. Ideálním místem k zimnímu odpočinku je čisté, suché, temné místo se stálou teplotou (ne příliš nízkou). Nízké teploty se negativně podepisují na vlastnostech hydraulických kotoučových brzd, oleji v tlumičích a vazelíně v ložiscích. 

Pokud nemáte k dispozici vhodné podmínky k uskladnění kola na zimu, přikryjte ho alespoň dekou nebo potahem na kola. Izolujete ho tak od vlhkosti a chladu.

Vhodné je kolo zavěsit na držák. Každá duše přes zimu ztrácí tlak a mohlo by se stát, že by vám kolo dlouhodobě stálo na prázdných pláštích, což by mohlo vést k jejich poškození. Pokud máte kolo ve sklepě, zajistěte ho pro jistotu kvalitním zámkem.

 

Tip na (nejen) vánoční dárek

Pořiďte svému cyklistovi praktický a cenově výhodný balíček, který zahrnuje přípravky pro kompletní péči o kolo. V podstatě je to taková základní výbava, která by neměla chybět v žádné cyklistické domácnosti.

Cyklo balíček mazání a čištění zakoupíte ZDE.

Cyklo balíček mazání a čištění

 

 

Odborný posezónní servis

Pokud nejste zběhlí v péči o kolo, můžete ho svěřit do rukou profíků. Na všech prodejnách MOJEKOLO nabízíme nyní zvýhodněný kompletní posezónní servis za poloviční cenu. Stačí se objednat, dovézt očištěné kolo a naši servisáci se o vše postarají.

Náš posezónní servis zahrnuje:

 • Seřízení brzd (přední + zadní)
 • Seřízení řazení (přední + zadní)
 • Seřízení, vyčištění a promazání hlavového složení
 • Seřízení, vyčištění a promazání středového složení
 • Seřízení, vyčištění a promazání nábojů kol
 • Vycentrování a dotažení výpletů kol
 • V případě potřeby výměna brzdových špalků nebo destiček
 • Kontrola a dotažení šroubů
 • Kontrola stavu lanek a bowdenů
 • Změření stavu řetězu + případná výměna (bez materiálu)
 • Vyčištění a promazání sedlové trubky a sedlovky
 • Nafouknutí kol na správný tlak
 • Kontrola celkového stavu kola
 • Konzultace a nastavení odpružené vidlice a tlumiče

 

Doporučujeme poslat kolo do servisu ještě teď na podzim. Na jaře by se vám mohlo stát, že narazíte na dlouhé čekací lhůty. Po servisu je možné uskladnit si kolo i v našich prostorách. Více informací zde.