2. 6. 2020

Cyklodovolená podle vašich představ – na co nezapomenout?

Plánujete letos vyrazit na cyklo dovolenou po Česku nebo o kus dál? Už máte představu, kam se vydat, ale nejste si jistí, zda máte vše potřebné? Pojďme si na tu vaši vysněnou dovolenou na kolech pořádně posvítit.


Jaké kolo vybrat?

Výběr kola úzce souvisí s vaší představou ideální cyklo dovolené. Pokud se chystáte objevovat dlouhé rovinaté cyklostezky, nejlepší společnost vám budou dělat gravel kola. Ty si skvěle poradí se zpevněnými cyklotrasami, nezaleknou se ani nerovností či štěrku. Zároveň jsou rychlé a mají velmi pohodlnou geometrii.

 NORCO Search XR C3

Hodláte-li se držet zejména silnic, pak je jasnou volbou lehké a rychlé silniční kolo, s kterým překonáte své rychlostní rekordy levou zadní.

 Lapierre Sensium AL 200

Nemáte v plánu nechat se omezit jakýmkoli terénem? Chcete objevovat krásy hor, projet se údolím, povodím řek, ale klidně i městem? Horské kolo pro vás bude nejuniverzálnějším parťákem, protože to se jednoduše nezalekne žádné cesty.

 GHOST Nirvana Tour SF Essential riot red/jet black

Milovníkům trailů a náročných horských tras radit určitě nemusíme, ti automaticky sáhnou po celoodpruženém bajku, kterých je v nabídce dostatek. Stačí si vybrat dle vašeho rozpočtu a výši zdvihů s ohledem na terén, v kterém se budete pohybovat.

 NORCO Fluid FS 2 29 Black/Charcoal

A co elektrokolo? U koho padne volba na něj? U těch, kteří chtějí dojet dále, než jsou zvyklí, a nemají v plánu na dovolené vypustit duši. U těch, kteří touží vyrazit do hor, ale obávají se náročných stoupání. U těch, kteří vyrážejí se svými mnohonásobně více trénovanými partnery a chtějí si cyklodovolenou užít stejně jako oni. Elektrokolo může zvolit kdokoli. Bez předsudků, bez obav. Je z čeho vybírat a každý si najde to své...

 Lapierre Overvolt HT 7.5

Kam s koly?

Pokud nevyrážíte na dovolenou rovnou na kolech, vlakem nebo nevlastníte dodávku, budete potřebovat nosič na kola. Zvolit můžete nosič na tažné zařízení nebo střešní nosič podle počtu kol, která s sebou na dovolenou povezete.

 THULE VeloCompact 926

A co děti?

Dovolená na kolech není jen výsadou dospělých. Ani s dětmi se nemusíte zdráhat naložit kola a vydat se na aktivně strávenou dovolenou. Nezapomeňte na bezpečný dětský vozík za kolo pro nejmenší, cyklosedačku pro ty větší nebo tažnou tyč za kolo pro děti, které už zvládají šlapat samy, jen při delších trasách je potřeba jim pomoci.

 QERIDOO KidGoo 1 Sport Aquamarine

Myslete na bezpečí

Cyklistické helmy, světla, reflexní prvky – to jsou základní doplňky, které by neměly chybět na žádné z vašich cest. Nepodceňujte je. Nepochybně se chcete všichni vrátit zpět domů vcelku a mít s sebou zmíněné doplňky je to nejmenší, co pro šťastný návrat udělat.

 CRATONI AllRide black matt

Pod stan

Bude vaše dovolená outdoorová se vším všudy? Pak ovšem nesmí chybět hřejivé spací pytle, kvalitní stan, samonafukovací karimatky a spolehlivé čelovky. Při odpočinkových večerech se bude jistě hodit lucerna, vařič i reproduktor.

 Čelovka KNOG Bandicoot

Jestliže jedete autem s pořádným kufrem, nemusíte šetřit místem a hledat prostorově i váhově nenáročné varianty. Pokud jste se ale rozhodli celou dovolenou poctivě odšlapat, budete zřejmě klást důraz na váhu, skladnost a multifunkčnost. Rozhodně doporučujeme zabrousit do kategorie outdoorových doplňků ze série Knog PWR., kde najdete řadu produktů poháněných powerbankou, což zaručuje praktičnost, variabilitu i úsporu váhy a prostoru. Nabalte si také funkční cyklistické oblečení a univerzální tretry, které poslouží i jako pohodlné tenisky.

 KNOG Lucerna PWR Outdoor

Kam s věcmi?

Aby vám cesta příjemně ubíhala, zvolte pohodlný batoh, který výborně rozloží nesenou váhu, a cyklobrašny, do nichž se vejde nejen cyklo nářadí a náhradní duše, ale třeba i spacák nebo malý stan. Budete-li celou dovolenou absolvovat na kolech, bude potřeba úložného prostoru samozřejmě více a uplatnění najde i zadní nosič na kolo.

 SKS Brašna do rámu Explorer Edge

Jak se neztratit?

Někdo má skvěle vyvinutý orientační smysl, jiný potřebuje v místech, kde to nezná, se správným nasměrováním pomoci. Ti, kdo patří do druhé zmíněné skupiny, by neměli při výbavě na dovolenou zapomenout na nákup GPS navigace. Tu můžete nahradit vhodnou aplikací ve svém smartphonu. Pak vám bude stačit vhodný držák telefonu, který připevníte na řidítka nebo do přední části rámu, a můžete si být jisti, že do cíle dorazíte bez zbytečného bloudění.

 SKS Smartboy Plus Držák na mobilní tel.

Přejeme tu nejlepší dovolenou na kolech plnou skvělých zážitků!