Sleva 15 % na tretry a boty na kolo. Do konce akce zbývá jen:

  11. 3. 2020

Bezpečně na kole: světla, helmy či aplikace Záchranka

Design, váha, odpružení, materiál, stavba… To jsou jedny z prvních věcí, které řešíme při výběru nového kola. Předtím, než vyrazíme na cesty, vybíráme stylové cyklo oblečení, funkční sporttestery a aplikace pro měření vzdálenosti, rychlosti, spálených kalorií. Výše zmíněnému věnujeme mnohdy daleko více času než bezpečnosti. Každý však chceme dojet do cíle vcelku a můžeme tomu v mnoha oblastech snadno napomoci.
 

Co patří do základní povinné výbavy jízdního kola?

Samozřejmostí jsou dvě na sobě nezávislé plně funkční brzdy. Ty už má kolo od výroby, ale určitě je vhodné pravidelně kontrolovat jejich spolehlivost a opotřebení jednotlivých částí. 

Nenápadným, ale zároveň velmi důležitým komponentem, jsou záslepky řídítek. Na ty rozhodně nezapomínejte – mohou předejít vážnému zranění při pádu.

Abyste byli vždy dobře vidět, nesmí dle zákona chybět přední odrazka bílé barvy a zadní červené barvy, oranžové odrazky by pak měly být na obou stranách pedálů a na paprscích kol.

Esi koncovky

Světla

Při jízdě na kole za snížené viditelnosti dále potřebujete přední světlo bílé barvy a zadní světlo červené barvy. Čím dříve vás řidiči spatří, tím menší je riziko kolize, zejména v silničním provozu. Na to je potřeba myslet nejen v noci, ale i během dne.

Ve světě cyklistiky existuje řada značek cyklo světel, ale jen málokteré vyčnívají z řady tak, jako světla kultovní australské značky KNOG. Světla KNOG využívají moderní technologie, jako USB nabíjení, LiPo baterie, nastavení pomocí aplikace Modemaker, kvalitní čipy a diody. Světla jsou 100% vodotěsná a k jejich výrobě se používá odolný lékařský silikon.

Knog světla

Helmy

Pro děti je nošení cyklistické helmy povinné, u dospělých závisí na jejich rozhodnutí. Ač může správně zvolená cyklistická helma zachránit cyklistům život, stále se najde dost těch, pro něž není používání helmy na kole samozřejmostí.  

Pro správnou funkci musí helma perfektně sedět a pevně držet. Upínací řemínky by měly jít snadno rozepnout jednou rukou. Po prodělaném nárazu nebo po 5 letech pravidelného nošení je vhodné přilbu vyměnit za novou. Mnoho typů přileb si můžete vyzkoušet v jakékoli z našich kamenných prodejen, kde vám zkušený personál rád poradí s výběrem. Z vlastní zkušenosti doporučujeme osvědčené helmy německé výroby Cratoni a prémiové korejské přilby HJC.

Helmy Cratoni

Další doplňky

Některé doplňky nejsou z hlediska zákona povinné, ale rozhodně jimi doporučujeme doplnit základní výbavu. Zejména jde o zvonek, zámek na kolo, cyklonářadí, pumpu a náhradní duše. Vše zmíněné vám ušetří spoustu starostí na cestách.

Zvonek Knog Oi

Záchranka - mobilní aplikace pro život

Ať už se nacházíte kdekoliv, nikdy nevíte, co se může stát. Mobilní aplikace Záchranka je ve vašem mobilním telefonu vždy připravena pro rychlé kontaktování Zdravotnické záchranné služby nebo Horské služby. Stiskem jednoho tlačítka přivoláte pomoc, odešlete svou polohu a další důležité informace. Aplikaci Záchranka už používá více než 1 150 000 uživatelů a pole její působnosti překračuje hranice Česka.  

Jednoduchý a efektivní způsob přivolání zdravotnické záchranné služby prostřednictvím aplikace Záchranka funguje pro české uživatele také v Rakousku a na slovenských horách. Spolupracuje i s maďarskými záchranáři.

Aplikace Záchranka je přímo napojena na systémy záchranných služeb v ČR. Po stisknutí nouzového tlačítka tak v ČR vytáčí číslo 155 a zároveň odesílá záchranářům nouzovou zprávu s vaší polohou a dalšími informacemi. Až telefonické spojení s linkou 155 zajistí 100% výjezd posádky ZZS. Pokud se nacházíte na horách, aplikace Záchranka to podle GPS signálu sama rozezná a odešle nouzovou zprávu i horské službě v dané oblasti.

V aplikaci najdete i varovná upozornění, která slouží jako tzv. reverzní tísňová linka. To znamená, že na problém, který by mohl způsobit zranění/ohrozit zdraví uživatele aplikace Záchranka, je upozorněno předem. Aplikace umožňuje zaslání notifikace s varováním před život ohrožujícími událostmi, a to ve spolupráci s krizovým řízením města či kraje.

Alarm - pomoc na správném místě

Při záchraně života jde o minuty. Pro rychlý příjezd záchranné služby nebo přílet vrtulníku je důležitá přesná znalost místa zásahu. Jednoduchým přidržením nouzového tlačítka kontaktujete linku 155. Současně záchranářům odešlete vaši přesnou polohu.

Lokátor - zjistěte, kde se nacházíte a co je kolem vás

S funkcí “Lokátor” jednoduše zjistíte svoji přesnou GPS polohu a najdete nejbližší automatizovaný externí defibrilátor /AED/, lékařskou, zubní či lékárenskou pohotovost. Aplikace přehledně zobrazuje body zájmu s možností rychlé navigace na dané místo.

První pomoc - nejste na to sami

Rychlé poskytnutí první pomoci před příjezdem záchranné služby výrazně zvyšuje šanci postiženého na přežití. Interaktivní návod vás provede nejdůležitějšími kroky jednoduchou a intuitivní formou.

Tým aplikace Záchranka čím dál víc klade důraz na to, aby aplikace nebyla pouze prostředkem k přivolání pomoci, ale komplexním a univerzálním nástrojem přispívajícím k ochraně zdraví a života svých uživatelů.

Aplikaci Záchranka si můžete stáhnout ZDE >>

Aplikace Záchranka