7. 9. 2021

6 pravidel na trailech podle Tomáše Slavíka. Co radí úřadující mistr světa ve 4X?

Rychlost, skoky, adrenalin. Traily jsou zábava, ale pro pády a zranění se tu nechodí daleko. Tomáš Slavík dal spolu s RedBullem dohromady 6 rad na traily, díky kterým lze předcházet zbytečným neštěstím. Co dělat a nedělat na trailech podle úřadujícího mistra světa ve fourcrossu?

 

Pravidlo č. 1: Výbava je základ

Naprostým základem je přilba. Pro jízdu na těžších stezkách budete potřebovat integrálku, která chrání hlavu včetně brady a spodní čelisti. Dobrým nápadem jsou i chrániče páteře, kolen a loktů. Hodit se budou rukavice a brýle, které vás ochrání před větvemi a odlétajícím kamením a blátem. Pokud se máte hodně rádi, přidejte i chrániče hrudníku, krční páteře, klíčních kostí, ramen a holení. Možná budete vypadat jako robocop, ale vaše kosti vám při případném pádu poděkují.

 

Integrální přilbyChráničeKraťasyDresy 


Pozornost věnujte i výběru oblečení. Jezdci na trailech většinou volí volnější kousky, které neškrtí a neomezují v pohybu. Přibalte si i další vrstvu, náhradní suché oblečení, ponožky a nepromokavou bundu, která neprofoukne. Obuv by měla být uzavřená s dostatečně pevnou podrážkou.

 

Pravidlo č. 2: Rozcvičte se než vyrazíte

Než naskočíte na bike, pořádně se rozcvičte. Protáhněte svaly, prohřejte klouby. Rozcvička před jízdou dostane tělo do provozní teploty, rozproudí krev a dá tělu signál, že se bude dít něco většího. Protahování zmenšuje napětí ve svalech, zvyšuje kloubní pohyblivost, zlepšuje pružnost svalů a hlavně snižuje riziko zranění.

 

Tomáš Slavík | Foto credit: © Tomáš Kříž for RedBull Tomáš Slavík | Foto credit: © Tomáš Kříž for RedBull
Foto: © Tomáš Kříž pro RedBull

 

Pravidlo č. 3: Trasu vybírejte podle svých schopností

Stezky v bikeparcích bývají rozdělené podle obtížnosti. Sledujte značení a nepouštějte se na trasy, na které zatím nemáte. Střízlivě zhodnoťte své jezdecké schopnosti a nenechte se vyhecovat. Pár uštěpačných poznámek od kamarádů bolí rozhodně míň, než se pak nechat horskou službou snášet na nosítkách z trailu. Nejdříve si párkrát projeďte snadnější stezky, až pak přejděte na ty obtížnější.

 

Pravidlo č. 4: Kolo musí být v kondici

Zásadní je výběr kola. Na silničce to v lese ani nezkoušejte a na drsnějších trailech neobstojí ani gravel. Na sjezdy to chce pořádný bike, ideálně "celopéro", které pobere kameny a kořeny. Tomáš Slavík už léta sbírá medaile na německých kolech Ghost a pro letošní titul mistra světa ve fourcrossu ve Val di Sole si dojel na modelu Riot.

Kolo, na kterém vyrazíte, musí být v perfektní kondici a před každou jízdou byste ho měli prohlédnout. Zkontrolujte nahuštění plášťu, vzorek i ráfky a ujistěte se, že máte pevný a nepoškozený výplet. Mrkněte na rám kvůli případným prasklinám. Otestujte brzdy, vidlici a zadní tlumič.

 

Celoodpružená kolaTomáš Slavík | Foto credit: © Tomáš Kříž for RedBull
Foto: © Tomáš Kříž pro RedBull

 

Pravidlo č. 5: Vždycky čekejte na parťáka

Na bezpečném místě zastavte a počkejte až vás dojede kamarád. V kritických chvílích se počítá každá vteřina. Čím dřív zjistíte, že se něco stalo, tím rychleji můžete přivolat horskou službu a poskytnout parťákovi první pomoc. Jak se správně zachovat, když se někdo na trailu zraní zjišťoval Tomáš Slavík s pomocí horské služby v jednom z dílů redbuláckého cyklu Přežití.

 

Pravidlo č. 6: Nejezděte sami a mějte v mobilu aplikaci Záchranka

V partě je to větší sranda, navíc je jěždění bezpečnější, protože si můžete pomoct. Pokud vyrážíte sami, dejte o tom vědět někomu ve svém okolí a do mobilu si nainstalujte aplikaci Záchranka. Appka je přímo napojena na systémy záchranných služeb v ČR. Po stisknutí nouzového tlačítka tak v ČR vytočí číslo 155 a zároveň odešle záchranářům nouzovou zprávu s vaší polohou a dalšími informacemi. Až telefonické spojení s linkou 155 zajistí 100% výjezd posádky ZZS. Pokud jste zrovna na horách, aplikace Záchranka to podle GPS signálu sama rozezná a odešle nouzovou zprávu i horské službě v dané oblasti.

Stáhnout appku: Android | iOS

 

Tomáš Slavík | Foto credit: © Tomáš Kříž for RedBullAplikace Záchranka
Foto: © Tomáš Kříž pro RedBull; FB profil Aplikace Záchranka

 

Video: Ready na trail?

Tak už jste ready na trail? Rychle shrnutí všech pravidel si ještě pro jistotu dejte přímo s Tomášem v tomto videu: