9. 5. 2024

6 pravidel na trailech podle Tomáše Slavíka. Co radí mistr světa ve 4X?

Rychlost, skoky, adrenalin. Traily jsou zábava, ale pro pády a zranění se tu nechodí daleko. Tomáš Slavík dal spolu s RedBullem dohromady 6 rad na traily, díky kterým lze předcházet zbytečným neštěstím. Co dělat a nedělat na trailech podle několikanásobného mistra světa ve fourcrossu?

 

Pravidlo č. 1: Výbava je základ

Naprostým základem je přilba. Pro jízdu na těžších stezkách budete potřebovat integrálku, která chrání hlavu včetně brady a spodní čelisti. Dobrým nápadem jsou i chrániče páteře, kolen a loktů. Hodit se budou rukavice a brýle, které vás ochrání před větvemi a odlétajícím kamením a blátem. Pokud se máte hodně rádi, přidejte i chrániče hrudníku, krční páteře, klíčních kostí, ramen a holení. Možná budete vypadat jako robocop, ale vaše kosti vám při případném pádu poděkují.

 

Integrální přilbyChráničeKraťasyDresy 


Pozornost věnujte i výběru oblečení. Jezdci na trailech většinou volí volnější kousky, které neškrtí a neomezují v pohybu. Přibalte si i další vrstvu, náhradní suché oblečení, ponožky a nepromokavou bundu, která neprofoukne. Obuv by měla být uzavřená s dostatečně pevnou podrážkou.

 

Pravidlo č. 2: Rozcvičte se než vyrazíte

Než naskočíte na bike, pořádně se rozcvičte. Protáhněte svaly, prohřejte klouby. Rozcvička před jízdou dostane tělo do provozní teploty, rozproudí krev a dá tělu signál, že se bude dít něco většího. Protahování zmenšuje napětí ve svalech, zvyšuje kloubní pohyblivost, zlepšuje pružnost svalů a hlavně snižuje riziko zranění.

 

Tomáš Slavík | Foto credit: © Tomáš Kříž for RedBull Tomáš Slavík | Foto credit: © Tomáš Kříž for RedBull
Foto: © Tomáš Kříž pro RedBull

 

Pravidlo č. 3: Trasu vybírejte podle svých schopností

Stezky v bikeparcích bývají rozdělené podle obtížnosti. Sledujte značení a nepouštějte se na trasy, na které zatím nemáte. Střízlivě zhodnoťte své jezdecké schopnosti a nenechte se vyhecovat. Pár uštěpačných poznámek od kamarádů bolí rozhodně míň, než se pak nechat horskou službou snášet na nosítkách z trailu. Nejdříve si párkrát projeďte snadnější stezky, až pak přejděte na ty obtížnější.

 

Pravidlo č. 4: Kolo musí být v kondici

Zásadní je výběr kola. Na silničce to v lese ani nezkoušejte a na drsnějších trailech neobstojí ani gravel. Na sjezdy to chce pořádný bike, ideálně "celopéro", které pobere kameny a kořeny. Tomáš Slavík už léta sbírá medaile na německých kolech Ghost a už dlouhá léta je věrný modelu Riot.

Kolo, na kterém vyrazíte, musí být v perfektní kondici a před každou jízdou byste ho měli prohlédnout. Zkontrolujte nahuštění plášťu, vzorek i ráfky a ujistěte se, že máte pevný a nepoškozený výplet. Mrkněte na rám kvůli případným prasklinám. Otestujte brzdy, vidlici a zadní tlumič.

 

Celoodpružená kolaTomáš Slavík | Foto credit: © Tomáš Kříž for RedBull
Foto: © Tomáš Kříž pro RedBull

 

Pravidlo č. 5: Vždycky čekejte na parťáka

Na bezpečném místě zastavte a počkejte až vás dojede kamarád. V kritických chvílích se počítá každá vteřina. Čím dřív zjistíte, že se něco stalo, tím rychleji můžete přivolat horskou službu a poskytnout parťákovi první pomoc. Jak se správně zachovat, když se někdo na trailu zraní zjišťoval Tomáš Slavík s pomocí horské služby v jednom z dílů redbuláckého cyklu Přežití.

 

Pravidlo č. 6: Nejezděte sami a mějte v mobilu aplikaci Záchranka

V partě je to větší sranda, navíc je jěždění bezpečnější, protože si můžete pomoct. Pokud vyrážíte sami, dejte o tom vědět někomu ve svém okolí a do mobilu si nainstalujte aplikaci Záchranka. Appka je přímo napojena na systémy záchranných služeb v ČR. Po stisknutí nouzového tlačítka tak v ČR vytočí číslo 155 a zároveň odešle záchranářům nouzovou zprávu s vaší polohou a dalšími informacemi. Až telefonické spojení s linkou 155 zajistí 100% výjezd posádky ZZS. Pokud jste zrovna na horách, aplikace Záchranka to podle GPS signálu sama rozezná a odešle nouzovou zprávu i horské službě v dané oblasti.

Stáhnout appku: Android | iOS

 

Tomáš Slavík | Foto credit: © Tomáš Kříž for RedBullAplikace Záchranka
Foto: © Tomáš Kříž pro RedBull; FB profil Aplikace Záchranka

 

Video: Ready na trail?

Tak už jste ready na trail? Rychle shrnutí všech pravidel si ještě pro jistotu dejte přímo s Tomášem v tomto videu:

 

 


 

Mohlo by vás zajímat:

VIDEO: Aleš Handzel a jeho španělská Escapada. Únik z rutiny na Norco Fluid FS

VIDEO: Aleš Handzel a jeho španělská Escapada. Únik z rutiny na Norco Fluid FS

Trail bike Fluid FS je univerzální kolo, které zvládá terén, lehčí traily i mega jumpy. Dokazuje to Aleš Handzel v dalším editu, který pro značku Norco natočil. Tentokrát vyjel do Španělska spolu osvědčeným videomakerem Ondřejem Grundem, kde zachytili únik (španělsky escapada) z nudné každodennosti. Kolo je Alešův teleport, který ho z běžné rutiny přenese za adrenalinovými zážitky. Dejte si video a utečte na chvíli od reality. Escapada!

Rocday: Nová značka MTB oblečení nabízí odolnost, pohodlí a styl

Rocday: Nová značka MTB oblečení nabízí odolnost, pohodlí a styl

MTB oblečení, které vydrží a má styl? To je ROCDAY, nová značka v naší nabídce. Kalhoty, dresy a doplňky ROCDAY vyvíjí samotní jezdci, takže si můžete být jistí, že vás podpoří i v těch nejvypjatějších situacích. Ať už svou odolností, nebo střihem. V ROCDAY neznají kompromisy a sází na osvědčená technická řešení, inovativní materiály a top kvalitu.

TEST: Mountain Lovers a jejich sezóna s plášti Continental Kryptotal

TEST: Mountain Lovers a jejich sezóna s plášti Continental Kryptotal

Dvojici fotících bikerů Jurovi a Dáši, kteří na internetu vystupují pod značkou Mountain Lovers, padly do oka nové pláště od Continentalu, kteří svou kolekcí určenou pro gravity disciplíny, rozvířili stojaté vody zavedených MTB značek. Mountain Lovers proto na začátku loňské sezóny obuli své biky do německých plášťů a celý rok si zapisovali svoje zkušenosti. Jak se jim na "contíkách" jezdí, popisují v recenzi, kterou se svolením autorů sdílíme v originálním znění.