29. 5. 2017

3 zásadní tipy, jak správně vybrat to pravé elektrokolo pro vás

V posledních letech prošla elektrokola výrazným vývojem a zaznamenávají veliký boom i v ČR. Většina světových výrobců jízdních kol již nabízí širokou škálu elektrokol, ovšem jak vybrat to správné a neutratit větší finanční částku špatně? Poradíme vám.

Elektrokolo Lapierre Overvolt AM 500+

V jakém terénu budete na elektrokole jezdit?
Při výběru kola se v prvé řadě rozhodněte dle toho, kde a jak na něm budete jezdit. Pro kratší nenáročné jízdy po městě nebo na vesnici je ideální městské elektrokolo. To je rovněž vhodné i pro ženy (případně osoby s handicapem), které ocení snížený rám pro pohodlné nasedání a sesedání z kola. Pro delší vyjížďky a náročnější jezdce doporučujeme vybírat z nabídky krosových či trekingových elektrokol. Ty jsou navrženy pro jízdu po zpevněných i nezpevněných stezkách a obvykle jsou vybaveny výkonnějšími motory i silnějšími bateriemi. Pro vysokou zátěž v terénu a náročné použití jsou vhodná horská elektrokola (na výběr celoodpružená kola či modely s přední odpruženou vidlicí).

Jaký typ motoru zvolit?
U elektrokol dnes rozlišujeme dva typy motorů podle jejich umístění. U levnějších modelů se používá motor v náboji zadního kola, který v sobě kombinuje solidní spolehlivost, výkon a dojezd za rozumnou cenu. Druhým typem je středový motor, který je umístěn ve šlapacím středu kola, díky čemuž je kolo výborně vyvážené a vyniká skvělými jízdními vlastnostmi. Elektrokola se středovými motory Bosch, Shimano a Yamaha dnes tvoří špičku na trhu a uspokojí požadavky nejnáročnějších jezdců. Dříve se u nejlevnějších elektrokol využíval i motor v předním náboji kola, ale kvůli jízdním vlastnostem se od tohoto typu upustilo.

Kolik chcete do elektrokola investovat?
Zásadní otázka při výběru elektrokola bude zcela jistě otázka financí. Z našich zkušeností můžeme říci, že slušné elektrokolo lze pořídit od 25.000 Kč. Oblíbená elektrokola se středovými motory startují od 50.000 Kč, se zvyšující se cenou se používají výkonnější motory a celkově se také zlepšuje osazení kola.


Stále tápete, zda jste si vybrali správně? Poraďte se s odborníky z prodejny Mojekolo specializované také na elektrokola.