5. 1. 2022

Jak vybrat vybavení na skialpy. Jaké zvolit lyže, vázání, boty a stoupací pásy?

Skialpinismus je způsob, jak se na lyžích podívat i za hranice horských resortů. Bere si to nejlepší ze sjezdového lyžování a běžek a jako bonus nabízí neokoukaná zimní panoramata a nedotčené svahy. Ale jako každá sportovní disciplína má i skialpinismus specifické požadavky na výbavu. Jak vybrat skialpové vybavení, aby byl výšlap co nejmenší námaha a sjezd co největší zábava?

 

Jak vybrat skialpové lyže?

Skialpinistické lyže se vybírají hlavně podle toho, jak moc v nich plánujete chodit a kde všude chcete jezdit. Jinak totiž vypadají závodní a fitness lyže, které vám mají usnadnit hlavně výšlap nahoru, a jinak prašanové fošny na freeriding, které se musí popasovat s hlubokým sněhem.

 

Skialpové lyže VölklSkialpové lyže Black CrowsSkialpové lyže Black DiamondBlack Crows

 

Pokud budete hlavně chodit, měla by být lyže včetně vázání co nejlehčí. Počítá se tu každý gram, protože čím víc toho na nohách "potáhnete", tím dříve se unavíte. Když plánujete chodit i jezdit zhruba ve stejném poměru, volte univerzální lyži, která nabízí rozumnou váhu pro výstup a dobré jízdní vlastnosti při sjezdech. A pokud je výšlap jen nutné zlo, které vás má dostat k čisté lajně a k prašanu, pořiďte si bytelnou freeridovou lyži, která má dostatečnou šířku a vztlak, aby dokázala "plout" po prašanu.

 

 

Jak vybrat skialpové vázání?

U skialpového vázání platí podobné rozdělení jako u lyží. Výkonnostní skialpinisté půjdou po gramech, freerideři budou řešit hlavně tuhost konstrukce a spolehlivost ve sjezdech. Na trhu najdete dva typy skialpového vázání: rámové a pinové. U staršího, rámového vázání je špička s patou spojená rámem, který se dá pro výstup odemknout. Používá se spíše pro freeride a občasné výšlapy v rámci resortu. Při šlapání je pohyblivý čep před špičkou boty, takže chůze na lyžích není tak přirozená.

 

Skialpová vázání MarkerSkialpová vázání ATKSkialpySkiaply

 

Modernější a napříč všemi skialpinistickými disciplínami nejpoužívanější jsou vázání bezrámová – pinová. Pinová vázání značek ATK, Marker a další mají špičku a patu samostatně přimontovanou k lyži. Tento typ vázání vyžaduje speciální skialpové boty s otvory (inserty) pro piny na špičce a patě.

 

 

Jak vybrat skialpové boty?

Skialpové boty vám musí být tak akorát. Žádné místo navíc na teplejší ponožku, jako se traduje u sjezdových lyžáků. Skialpová bota musí sedět na šířku i přes nárt a nejdůležitější je, aby se vám v nich při chůzi nezvedala pata.

 

Skialpové boty ScarpaSkialpové boty Scarpa

 

Skialpové boty jsou lehčí než klasické lyžáky, mají méně přezek a větší rozsah pohybu komínu, aby se v nich dalo chodit. Čím více předozadního pohybu umožňuje kloub skialpové boty, tím lépe. V nabídce Mojekolo jsme vsadili na italské boty Scarpa, protože nabízí moderní a roky prověřené lyžáky na skialpinismus. 

 

 

Jak vybrat stoupací pásy na skialpy?

Stoupací pásy patří k nutné skialpinistické výbavě. Bez nich by byl pohyb nahoru takřka nemožný. Pásy se lepí na skluznici speciální lepidlem a fungují na jednoduchém principu – dopředu kloužou, dozadu drží. Nesprávný výběr pásů dokáže túru na skialpech dost znepříjemnit, proto jsme sepsali návod, jak stoupací pásy vybírat.

 

Stoupací pásySkialpové sety lyže+pásyNasazení stoupacích pásů

 

 

Jak vybrat lavinový batoh?

Skialpový batoh by měl pojmout náhradní funkční triko, teplejší bundu, čepici, lékárničku a lavinovou výbavu. Měl by mít dostatek přezek, které unesou hole, lyže, mačky, cepíny a třeba i sedací úvazek, lano či helmu.

 

Lavinové batohy OrtovoxLavinové batohy s airbagem

 

Pokud plánujete chodit a jezdit i mimo sjezdovky, nezapomeňte na svatou trojici – lopata, sonda, vyhledávač – a zvažte pořízení lavinového batohu. Lavinový batoh je batoh s airbagem, který se vám po zatažení za madlo nafoukne za hlavou. Jeho primárním úkolem však není zmírnit náraz jako v autě, ale udržet vás v lavině co nejblíže k povrchu.

 

 


 

Čtěte více o skialpech:

Vrstvení oblečení na horách Jak se obléct na skialpy Ortovox