4. 12. 2023

5 hlavních důvodů, proč vyzkoušet skialpy

Skialpinismus je zjednodušeně turistika na lyžích. Bere si to nejlepší ze sjezdového lyžování a běžek a otevírá vám cestu za hranice skiareálů. Je jen na vás, kam se na skialpových lyžích vydáte. Na provozování skialpinismu nepotřebujete ani sjezdovku, ani vlek. Potřebujete jen vhodnou výbavu a sníh. Tato až neskutečná nezávislost je jen jedním z důvodů, proč skialpy vyzkoušet. Jaké jsou další?

 

1. Budete na čerstvém vzduchu

Skialpinismus se nedá provozovat z gauče, takže budete muset ven. Pohybem na čerstvém vzduchu posílíte kardiovaskulární i imunitní systém a vyplavíte endorfiny – hormony, kterým se lidově říká hormony štěstí. Slunce zase podpoří produkci serotoninu – hormonu dobré nálady – a dodá vašemu tělu blahodárný vitamín D.

Skialpové lyže vám navíc umožní vyjet mimo rušná lyžařská střediska a dopřát si ticho a klid, které zažijete jen ve volné přírodě. A to je balzám na nervy, který si v obchodě nekoupíte.

 

SkialpyLavinová výbava na skialpy

 

2. Ušetříte za skipas

Když se v době nejtvrdších protiepidemických opatření zastavily vleky i lanovky a zimní střediska musela zavřít, byly skialpy jediným způsobem, jak se povozit na lyžích. Teď, když zase/zatím můžeme všechno, zůstávají skialpy ideální volbou pro ty, kteří se chtějí vyhnout přeplněným lyžařským areálům a ušetřit peníze i čas. Na skialpech totiž nepotřebujete skipas a nestrávíte půlku dne pod sjezdovkou ve frontách na vlek.

 

Skialpové lyže VölklSkialpové lyže Black CrowsSkialpové lyže Black DiamondBlack Crows

 

3. Dostanete se tam, kam to na běžkách nejde

O nezávislosti na skiareálech a běžeckých stopách už byla řeč. O tichu a klidu, který zažijete jen ve volné přírodě, taky. Odměnou za poctivě vyšlápnutý kopec jsou však hlavně výhledy, které vás na vrcholu čekají. Objevíte místa, která by vám na běžkách nebo pěšky zůstala skrytá.

 

Skialpové boty ScarpaSkialpové boty Scarpa

 

Na skialpech totiž dojdete i tam, kde by se turistova bota bořila do hlubokého sněhu, a stoupací pásy na skialpových lyžích vás zase podrží tam, kde by vám běžky podklouzávaly. Při skialpových túrách ale nezapomínejte dodržovat všechna pravidla pro pohyb na horách, v národních parcích, přírodních rezervacích apod. Pokud se pohybujete v okolí sjezdovek, berte ohled na lyžaře a dbejte pokynů provozovatele lyžařského areálu. A pokud vyrážíte "do divočiny" dávejte pozor na laviny. Bez sondy, lavinového vyhledávače a lopaty se do volného terénu nepouštějte.

 

Skialpová vázání MarkerSkialpová vázání ATKSkialpySkiaply

 

4. Užijete si slast volného sjezdu

Kromě vrcholových panoramat na vás čeká ještě jedna odměna – sjezd. Lyžování na volných pláních je úplně jiné než na upravené sjezdovce a každý nadšený lyžař si právě tuto část užívá nejvíce. Jízda v hebkém prašanu je prostě pohádka, ale kvalita sněhu se může během jízdy měnit. Proto se pouštějte jen do takových výšlapů, které pak budete schopni sjet. Nepřeceňovat své síly a zkušenosti platí u skialpinismu jako u všech jiných sportů.

 

Skialpy

 

5. Zlepšíte si kondičku

Vyšlápnout si nějaký vrchol se lehce řekne a trochu hůře udělá. Pohyb na skialpech totiž jen vypadá snadno. Ve skutečnosti je "šoupání nohama" do kopce docela fuška. Počítejte s tím, že se zapotíte. Na druhou stranu je to výborné kardio cvičení, u kterého posilujete celé tělo. Kromě nohou se při výstupu zapojují i střed těla, zádové svaly, břišáky a ruce. Ideální způsob, jak vypotit cukroví a bramborový salát.

 

Čtěte tipy, jak vybrat: skialpové lyže | vázání | boty | stoupací pásy.

 


 

Další čtení o skialpech:

Základní výbava na skialpy Vrstvení oblečení a jak na něj Skialpy