6. 6. 2022

Vydařený prodloužený víkend cyklistů ATT Investments

5. června, Pardubice. Jezdci ATT Investments se opět rozdělili na dvě skupiny. První z nich absolvovala tří etapový Tour of Malopolska (2.2) a druhá belgický jednorázový závod Memorial Philippe Van Coningsloo (1.2). Z prvního vytěžili 10 UCI bodů za 6. místo v konečném pořadí Karla Camrdy. Z druhého 28 bodů za 3. místo Matúše Štočka a 9. Tomáš Bárty.

 

Polský etapák

Na startu polského etapáku se prezentovalo 25 týmů, z toho kontinentální z Rakouska (Hrinkow Advarics Cycleang), Slovinska (Adria Mobil), Itálie (Gallina Ecotek Lucchini Colosio), Austrálie (Global 6), Německa (Santic-Wibatech), Dánska (Restaurant Suri), Uzbekistánu (Tashkent City) a pochopitelně Polska (Voster ATS a HRE Mazowsze). S nimi i dva české Elkov-Kasper a ATT Investments. Doplnilo je 13 klubových celků jak domácích, tak z Norska, Nizozemska, Dánska, Německa, Maďarska a mezi nimi i třetí český tým Dukla Praha. 

ATT Investments nastoupil v sestavě Jiří Petruš, Petr Klabouch, Karel Camrda, Karel Tyrpekl, Jan Kašpar a Michal Schuran. 

První etapa z Wieliczky do Góra Chelmu měřila 131 km a cyklisté při ní nastoupali přes 2100 výškových metrů. Tři z mnoha kopců na trase byly označeny jako vrchařské prémie. Na vrcholu poslední z nich byl zároveň umístěn cíl.

Vyhrál Ital Walter Calzoni z kontinentálního týmu Gallina. Z ATT Investments dokončil nejlépe na 5. místě Karel Camrda se ztrátou pouhých 2 vteřin: "Závěrečný kopec se jel většinou v tempu. Cítil jsem se poměrně dobře. Na kilometru jsem se pokusil zaútočit, ale bohužel to nevyšlo. S výsledkem jsem spokojený." 

Druhá etapa z Niepolomice do Noweho Targu měřila 141km a převýšení činilo téměř 2 tisíce metrů. Skončila hromadným spurtem. Vyhrál ho Patryk Stosz z Voster ATS. Nejlepší z ATT Investments byl Michal Schuran na 10. místě. Karel Camrda se posunul na průběžné 4. místo.

"Naší prioritou bylo udržet Karla Camrdu před zítřejší nejtěžší etapou v pořadí. A to se podařilo," shrnul etapu Petr Kaltofen, sportovní ředitel ATT Investments.
 
Třetí a závěrečná etapa z Jabłonky do Przehyby měřila 125 km a cyklisté při ní překonali přesně 1954 výškových metrů. Na trase byly vypsány čtyři vrchařské prémie. Poslední dvě tvořily finále etapy. Celkem 11 km s průměrným sklonem 8%.

Karel Camrda ztratil v cíli na 7. místě 53 vteřin na vítěze etapy i celého závodu Jonase Rappa z Hrinkow Advarics Cycleang a to mu zajistilo konečné 6. místo a 2. místo mezi jezdci do 23 let.

"Kluci mi připravili perfektní pozici v nájezdu do cílového kopce. Pak už to bylo jen na mně. Snažil jsem se o co nejlepší umístění. Šesté celkově a druhé do 23 let považuju za velmi pěkný výsledek," řekl k závěru etapy a konečnému účtování Karel Camrda.

 

Belgická jednorázovka

28. ročníku belgické jednorázovky Memorial Philippe Van Coningsloo (1.2), vedoucí z Wavre do Bonheidenu a měřící 176 km, se zúčastnila i šestice ATT Investments ve složení Tomáš Jakoubek, Michal Rotter, Petr Hetfleiš, Matúš Štoček, Daniel Sporysch a Tomáš Bárta. 

Na startu se prezentovalo 24 týmů, z toho 12 kontinentálních a zbylé klubové. Z kontinentálních tu byly belgické Geofco-Doltcini a Bingoal Development, z nizozemských VolkerWessels, ABLOC a Allinq, norský Coop, kanadský XSpeed, australský ARA, litevský Kaunas a exotický venezuelský Start Cycling Team.

Z klubových celků, mezi nimiž převažovaly belgické, vyzdvihněme Lotto-Soudal U23.

Trasa se z pohledu profilu dala rozdělit na tři části. Úvodních zhruba 60 km se spoustou kratších stoupání a čtyřmi dlážděnými úseky. Poté následoval 50 km profilově nenáročný "přesun" k cílovému místu a konečně pět okruhů přes cílový prostor opět s nevýrazným převýšením, ale s jedním 1,5 km dlouhým úsekem na velkých neforemných belgických kostkách.

ATT Investments šel do závodu s dvěma lídry a na nich založenými dvěma taktickými variantami. Matúš Štoček je mistr úniků a velmi dobrý klasikář, Tomáš Bárta má výborný závěrečný spurt a i on se měl pokoušet chodit do úniků. 

Po prvním úseku na kostkách zhruba na 10. km ujela devítičlenná skupina s Matúšem Štočkem. Celý den lilo, těžký závod, klasická Belgie. Skupina se postupně zmenšila, takže do posledních 30 km šli v pěti lidech. Původní náskok okolo 2 minut se sice snížil, ale odstup si dokázali uhájit až do cíle. 

"Začal jsem spurtovat trošku pozdě. Vybral jsem si špatné zádní kolo. Vítěz vyhrál suverénně, mezi mnou a druhým v pořadí byl rozdíl sotva galusky. Ale i tak jsem spokojený. Celý den v úniku, nakonec pódium. Z Belgie můžeme odjíždět spokojeni," popsal samotný závěr a své pocity z výsledku Matúš Štoček.

V závěrečných kilometrech odjela z hlavního pole za vedoucí skupinou ještě jedna nepočetná, z níž nakonec Tomáš Bárta vybojoval konečné 9. místo.

"Třetí místo v Belgii je poměrně dost ceněný výsledek a zvláště v podmínkách, které dnes panovaly. Za mě tedy spokojenost," řekl po závodě sportovní ředitel ATT Investments Jaromír Friede.

Závod vyhrál 24letý Australan Cameron Scott z kontinentálního ARA Pro Racing Sunshine Coast, druhý skončil 20letý Belgičan Jelle Vermoote z klubového ACROG-Tormans.

Kdyby se vyhlašovala týmová soutěž, skončili by kluci z ATT Investments na 2.-3. místě. Nejúspěšnější by byli mladíci z Lotto-Soudal U23.