8. 8. 2022

Vydařená SAZKA Tour a 2. místo z Rakouska pro ATT Investments

Cyklisté ATT Investments si v konkurenci tří WorldTour týmů a šesti Pro týmů vedli mimořádně dobře při nejvýznamnějším českém etapovém závodě pro kategorii Elite SAZKA Tour. Ve třech ze čtyřech etap byli v denním úniku, měli prostřednictvím Jana Kašpara v držení červený dres pro nejlepšího mladého jezdce i bílý s červenými puntíky pro nejlepšího vrchaře a Michal Schuran dokončil závod jako druhý nejlepší z českých cyklistů po největší české hvězdě celého závodu Janu Hirtovi. A jako bonbónek přidal v neděli 2. místo Petra Klaboucha ze 7. závodu rakouského poháru ÖRV Radliga.

 

SAZKA Tour

Jedničkových UCI závodů nejezdí české týmy v průběhu sezóny mnoho. ATT Investments se letos účastnil kromě SAZKA Tour jen rumunského Sibiu Tour. Z pohledu účasti týmů vyšších divizí na tom byl rumunský etapák lépe: šest WorldTour a tři Pro Teams. Rozdíl spočíval v náročnosti obou podniků. Ten český byl výrazně náročnější, a je proto mimořádně cenné, že se tomuto věkově stále velmi mladému celku právě na domácím tak zadařilo.

V první etapě se podařilo pětici uprchlíků dotáhnout jejich snažení až do prostějovského cíle. Součástí skupiny byl jako jeden ze dvou českých cyklistů i Jan Kašpar. Ve finiši obsadil 4. místo a získal dres pro nejlepšího mladíka.

Druhá etapa se rozhodovala při výjezdu na Pustevny. Michal Schuran ji dokončil na 29. místě jako třetí z českých cyklistů, kterých tu startovalo celkem 16, a tahle pozice mu patřil i v průběžném pořadí.

Třetí etapa byla náročná dvojím výjezdem na Dlouhé Stráně. V 12ti členném úniku byli i čtyři Češi, z nichž jedním byl Jan Kašpar. Ten tuhle situaci využil k zisku dresu nejlepšího vrchaře! Michal Schuran se v průběžném pořadí posunul o tři místa a zaujal pozici druhého nejúspěšnějšího českého cyklisty po Janu Hirtovi.

V poslední etapě se taktéž zrodil únik, tentokrát 13 závodníků s třemi českými a barvy ATT Investments tu zastupoval Karel Camrda. Michal Schuran po skončení etapy udržel stávající pozici v konečném pořadí a stal se druhým nejlépe klasifikovaným českým závodníkem.

„Klobou dolů před tím, co kluci v průběhu SAZKA Tour předvedli. Jsem s jejich vystoupením velmi spokojen. Kluci byli v průběhu všech etap aktivní, působili kompaktně, byli jsme hodně vidět a i výkonnostně to zvládali ve srovnání i se závodníky z WorldTour týmů velmi dobře. Cením si i toho, že všichni naši kluci etapák dokončili, což se podařilo kromě nás už jen třem týmům,“ řekl k výkonu a výsledkům svého týmu Radim Kijevský

A my dodáváme, že z 22 týmů na startu se ATT Investments umístil na 13. místě, přičemž lepší byly jen čtyři kontinentální celky, z nichž dva jsou zálohami WorldTour týmů Jumbo-Visma a DSM.

ATT Investments nastoupil v sestavě Tomáš Bárta, Karel Camrda, Mika Heming, Jiří Petruš, Michal Schuran a Matúš Štoček. Malým překvapením byla nominace sprintera Tomáše Bárty k vysloveně kopcovitému etapovému závodu, kde sprinteři nedostali ani jednu šanci.

„Pro Tomáše coby výborného sprintera byl etapák, v němž se prosazovali hlavně velmi dobří vrchaři, pochopitelně velmi náročný. Přesto jsme ho nominovali, protože příští víkend pojede v reprezentačním dresu Mistrovství Evropy a my jsme mu chtěli dát možnost najet kvalitní závodní kilometry před tímto pro Českou republiku významným podnikem,“ vysvětlil Radim Kijevský.

 

Pohár ÖRV Radliga

Pět dalších závodníků ve složení Jakub Havrlant, Petr Hetfleiš, Petr Klabouch, Daniel Sporysch a Karel Tyrpekl se v neděli zúčastnilo 7. závodu rakouského silničního poháru, který se jel v Mattersburgu na trase 30ti kilometrového okruhu s převýšením přes 400 metrů, takže celkem natočili 180 km, při nichž nastoupali kolem 2,5 tisíce výškových metrů.

Ke startu se prezentovalo celkem 88 závodník nejen z Rakouska, ale byli tu i Němci, Slovinci, Maďaři a také čeští cyklisté. Kromě pětice ATT Investments tu startoval v týmu Tirol KTM Karel Vacek, Pavel Gruber z TUFO-Pardus Prostějov či Martin Slaník z Lapierre Plzeň.

V průběhu závodu odjela 12ti členná skupina s třemi Čechy. Z ní se pak odpojila pětice, která se ještě rozdělila na dvě části. O vítězství se nakonec utkala trojice, z níž nejúspěšnějí byl Karel Vacek před Petrem Klabouchem, kteří až na 3. místo odsunuli Timona Loderera z domácího Hrinkow Advarics.

Karel Tyrpekl dokončil na 8. místě a Daniel Sporysch na 15. místě jako třetí a čtvrtý nejlepší český cyklista. Mimořádně vydařený výsledek jak jednotlivců, tak týmu. 

Zatímco Tomáš Bárta bude startovat příští víkend v reprezentačním dresu v Mnichově na Mistrovství Evropy, tým ATT Investments se představí na dvou jednorázových závodech v Polsku.