27. 3. 2023

Vítězství pro ATT Investments ve Velké Bíteši

První závod Českého poháru v silniční cyklistice ŠKODA CUP 2023 vyvolával před startem dvojnásobné napětí oproti předešlým ročníkům. Jestliže do loňska tým ATT Investments sice šlapal na paty dlouhodobě nejlepšímu českému kontinentálním týmu Elkov-Kasper, tak pro letošek posílil natolik, že se vedení nebálo sdělit do světa, že jedním z cílů je stát se českou jedničkou. A Velká Bíteš měla být první prověrkou tohoto záměru. Vyšla naprosto skvěle. ATT Investments předvedl úžasný týmový výkon a skvělou taktickou práci a v závodu zcela dominoval.

 

Cyklistická báseň

To co kluci pod taktovkou sportovního ředitele Jardy Friedeho předvedli, byla cyklistická báseň o několika slokách a se sladkou tečkou na závěr. Průběh celého závodu měli naprosto pod kontrolou, dokázali reagovat na vývoj závodu, hráli vícero kartami a nakonec realizovali tu, která patřila před závodem k těm nejvíc preferovaným, ale o jejíž realizaci bylo možno ještě několik kilometrů před cílem s úspěchem pochybovat. 

O to víc bylo emotivní to, co předvedli na větru v závěrečných kilometrech, kdy doslova rozcupovali hlavní a v té době už především jejich zásluhou nepříliš početnou skupinu, ve čtyřech lidech odvezli pouze trojici soupeřů k třem lidem na čele závodu, kde ovšem skvěle pracoval další člen ATT Investments Jirka Petruš, a poté výbornou celodenní práci završili bezchybnou koncovkou, když vytvořili skvělou pozici pro svého sprintera Pavla Kelemena, který nezaváhal.
 
V úvodu závodu odjela čtveřice cyklistů. Za ní docházelo v hlavním poli k postupné redukci početného pelotonu. Dresy ATT Investments byly v průběhu celého závodu vidět v hojném počtu kolem čela závodu a hlavně na jeho špici.
Ke čtyřem uprchlíkům si nejprve dojela skupina s Janem Kašparem a poté i další s Jirkou Petrušem. Proti sobě tu měli dva hlavní soupeře z konkurenčního domácího týmu. Tempo hlavní stíhací skupiny si vzali na starosti výhradně jezdci ATT Investments a zprvu se zdálo, že jejich cílem je únik zlikvidovat. 

Jenže oba borci Elkov-Kasper se v první skupině snažili o vysoké tempo a časté nástupy právě proto, aby roli stíhačů co nejvíc ztížili, a tím je oslabili. Oba jezdci ATT Investments ale jejich aktivitu měli pod jasnou kontrolou. A právě jejich taktiku nakonec využili ve svůj prospěch.

S Michael Borošem odjel z čelní skupiny Jirka Petruš a k nim se přidal pouze jeden z polských závodníků. A jeli takové tempo, že vše nasvědčovalo tomu, že nebudou dojeti a vítěz se zrodí z této trojice. I tady měl ATT Investments ale velkou šanci na úspěch, protože Jirka Petruš sice není typický sprinter, ale závěr má hodně dobrý, zvláště z menší skupiny.

 

Tempo na bočním větru

Jenže stalo se něco, co už snad nikdo z nezasvěcených neočekával. V posledních kilometrech na bočním větru rozjeli borci ATT Investments takové tempo, že totálně pobili své největší domácí soupeře a v sedmi lidech dojeli kilometr před cílem vedoucí trojici. 

Důležité bylo, že mezi těmi, koho kluci v čele s Danem Turkem, Jakubem Otrubou a Matúšem Štočkem dovezli dopředu, byl ten, koho chránili celý závod a kdo měl být hlavním trumfem. 

A Pavel Kelemen, letošní nováček v týmu, o němž trošku panovaly před sezónou určité pochybnosti, jak se jako výborný dráhař dokáže adaptovat na dlouhé silniční závody, vůbec nezaváhal a projel cílem o pověstnou koňskou délku.
Skutečně famózní představení cyklistů ATT Investments, které muselo pohladit duši každého přejícího příznivce cyklistiky, zvláště pak té domácí.

 

Radost z výhry Kelemena

„Máme z toho všichni obrovskou radost. Pečlivě jsme se na závod připravili takticky, v záloze jsme měli více variant a kluci do puntíku to, co jsme dohodli, také splnili. Jirka Petruš v úniku vzal odpovědnost na sebe, což nám pomohlo, protože jsme trojici vpředu nemuseli za každou cenu dojíždět. Ale s ohledem na to, že se začalo v první skupince taktizovat a kluci za nimi jeli ve čtyřech na větru tak, jak to bylo nejlíp možné, takže ve výsledku udělali z pelotonu trhací kalendář. Předvedli tím dokonalé cyklistické řemeslo,“ řekl k závodu ten, který má na tomhle skvělém začátku domácí silniční sezóny nezanedbatelný podíl, Jarda Friede.

O převaze cyklistů ATT Investments vypovídá i fakt, že v čase vítěze bylo klasifikováno jen deset závodníků, z toho polovina jich bylo z týmu červeno-modro-zlatých. Pavel Kelemen se pochopitelně stal vedoucím závodníkem seriálu Českého poháru ŠKODA CUP 2023. Není to ale jediný hmatatelný výtěžek ATT Investments ze závodu. Filip Chýle, loňský junior a nováček týmu, si přivlastnil hned dresy dva, pro nejlepšího v kategorii U23 a Nejlepšího nováčka.