Sleva 15 % na tretry a boty na kolo. Do konce akce zbývá jen:

  10. 3. 2022

Tomáš Bárta z ATT Investments při Trofej Poreč na 6. místě

Poreč, 6. března. Druhý chorvatský jednorázový závod Trofej Poreč se v lečem lišil od Trofej Umag. Sice došlo zase na hromadnou koncovku, ale bylo v ní méně lidí a nebyla úplně určena pro čistokrevné sprintery. Šesté místo Tomáše Bárty je za stávajících podmínek dobré, na druhou stranu tým chce vítězit. Ovšem jak známo, není každý den posvícení. Na stupně vítězů se v obou závodech postavil pouze jeden člověk a tím byl vítěz dnešního závodu Srb Dušan Rajovič, který předešlé dva roky jezdil v Pro týmu DELKO.

Zatímco v Umagu se na rovinaté trati jelo po celou dobu vysoké tempo, tady tím, že na okruhu bylo táhlé stoupání, že se hodně nastupovalo, že docházelo k většímu počtu pádů a cíl byl technický a do mírného kopce, tak byl závod více selektivní a čas vítěze získalo jen 50 lidí. A s výjimkou Rajoviče a tak trochu i Tomáše Bárty se tentokrát čistokrevní rovinoví sprinteři neprosadili.

„Naším cílem bylo kontrolovat závod z předních pozic, aby nám nic důležitého neujelo. Vůbec jsme se nesnažili naskakovat do málo početných úniků, protože bychom vystříleli prach, který jsme chtěli mít k dispozici v závěru závodu na podporu Tomáše Bárty. Kdyby ovšem odjela početnější skupina, tam jsme chtěli být. Tahle taktika nám vyšla a jak jsme si přáli, došlo k hromadné koncovce, v níž jsme měli své želízko v ohni. Své sehrál i pád 800 metrů před cílem, kde došlo k dalšímu rozpojení čelní skupiny. Tomáš si věřil, ale tentokrát musíme brát 6. místo. Je to dobré umístění, ale s kluky si večer sedneme, abychom si řekli, jaké poučení si z dnešního závodu vzít, abychom zvýšili předpoklad, že příště to bude ještě lepší,“ komentoval pro RoadCycling.CZ průběh závodu a týmovou taktiku sportovní ředitel Jaromír Friede.

Chceme-li hledat pozitiva, pak se Tomáš dokázal prosadit do desítky a získat další cenné UCI body i v dojezdu, který byl odlišný od Umagu hlavně tím, že se odehrál ve stoupání a do něhož najížděl spíše ze zadních pozic.

„Tomáš má velmi dobré aktuální wattové ukazatele, což je jeden z důvodů, proč se dokázal v závěru udržet mezi top lidmi i dneska, i když ve srovnání s loňským rokem je nyní na svém vyšším standardu, ale top formu ještě nemá. Takže se dá předpokládat, že se od něj v průběhu sezóny můžeme dočkat dalších, a určitě lepších výsledků,“ dodal Jarda Friede.

S vystoupením týmu je spokojený, přestože ve výsledkové listině nikdo další na čelních pozicích nefiguruje. Což vůbec není podstatné, podstatné je, zda kluci v průběhu celého závodu odváděli to, co se od nich očekávalo. A podle slov Jardy Friedeho si dnes pořádně mákli a v cíli byli pořádně „prošití“.

„Máme tu spoustu nových kluků, všechno si musí postupně sedat, zapadnout do systému, jinde než v závodech se to těžko naučit, ale kluci se učí rychle. I proto jsem po dnešku spokojený,“ pochválil své svěřence sportovní ředitel, ale nezapomněl dodat, že jeho cílem je vítězit. Tudíž dnešní závod chápe jako vydařený, ale jeho hlavní hodnota tkví v tom, že musí posloužit k dalšímu zlepšení.

Z ostatních českých závodníků bral čas vítěze už jen Petr Kelemen ze Swiss Rasing Academy na 20. místě a Michal Rotter z ATT Investments na 24. místě. Ostatní dorazili s menší či větší ztrátou, tzn. ostatní kluci ATT Investments i Karel Vacek z Tirol KTM.