Sleva 15 % na tretry a boty na kolo. Do konce akce zbývá jen:

  13. 3. 2023

Štoček při Rhodes GP bral čtvrté místo a dvacet UCI bodů

Po vítězství Jakuba Otruby v etapovém závodě Visit South Aegean Islands pokračovala totožná sestava dalšími dvěma závody na řeckém Rhodosu. V jednorázovém závodě Rhodes GP získal v sobotu za čtvrté místo dvacet UCI bodů Matúš Štoček. V neděli při kritériu Independent Rhodes Circuit přidal do seznamu velmi dobrých výsledků druhé místo Jakub Otruba. Druhá skupina absolvovala etapový závod Istrian Spring Trophy. Zde zviditelnil barvy ATT Investments především Mihkel Räim účastí v denním úniku a šestým místem v závěrečné etapě.

 

Rhodes GP

Rhodes GP by Culture & Sports Organization (1.2), jak zní celý název tohoto jednorázového závodu, se jezdí od roku 2017 vždy na stejné trase, při níž cyklisté obkrouží celý ostrov. Do cesty se jim staví několik obtížnějších stoupání, ale posledních 30 km se odehrává víceméně na rovině. Proto tu obvykle nepřijíždí do cíle kompletní startovní pole, ale přeci jen vyhrávají sprinteři.

Pět ze šesti dosavadních vítězů aktuálně závodí ve World, resp. Pro týmech, což také vypovídá o úrovni konkurence, která se tu schází. Češi, resp. závodníci českých týmů se na tomto jednorázovém závodě prozatím na stupně vítězů nepodívali. Nejblíže tomu byla jedna z letošních posil ATT Investments Daniel Turek, který tady v roce 2021 dokončil na 6. místě, a loni v dresu ATT Investments obsadil 5. místo Mika Heming.

S ohledem na profil závodu nebyli tentokrát lídry Jakub Otruba a Márton Dina, jejichž doménou je pohyb v kopcích, ale nepatří mezi závodníky s nejlepším sprintem. Typického sprintera v sestavě ATT Investments pro tento závod bychom ani nenašli. Taktika byla tedy postavena na těch, kdo měli největší šanci na této trati uspět. A těmi byli Gert Kivistik, který na předešlém etapovém závodě vyhrál bodovací soutěž, a Matúš Štoček.
 
Na start se v letošním ročníku postavilo 140 cyklistů 30 národností v 26 týmech. Závod po bojovném průběhu dospěl do hromadné koncovky ovšem z redukovaného startovního pole. Čas vítěze obdrželo dalších 60 závodníků.

Při posledním stoupání 30 kilometrů před cílem, které významně ovlivnilo konečné výsledky, postihl defekt Gerta Kivistika a kvůli technickým komplikacím se už nedokázal dostat do první skupiny. Odpovědnost za výsledek tedy na sebe vzal s významnou pomocí týmových kolegů Matúš Štoček. 

„Na posledním kopci odjelo asi deset lidí s Mártonem Dinou a za nimi s malou ztrátou jela další skupina, kde jsem byl i já. Tempo tady určoval Jakub Otruba a jel tak, aby mě dostal dopředu, aniž bych utratil zbytečně příliš mnoho sil. Postupně se na čele vytvořil balík asi šedesáti závodníků. O to, aby z něho už nikdo neodjel, se staral především Jakub,“ popsal to, co předcházelo samotné koncovce Matúš.

„Na posledním kilometru mě vytáhl dopředu Dan Turek, takže na dvoustovce jsem šel do spurtu z druhé pozice. Jenže foukalo do zad, takže to bylo z absolutní rychlosti a dva lidi z druhého vláčku mě ještě skočili,“ doplnil detaily k samotnému sprintu.

„Trošku mě to mrzí za práci, kterou kluci odváděli v průběhu celého závodu, zvláště pak v posledních 30 kilometrech. Ale výsledek to není špatný, už teď jsem za něj rád, a myslím také, že jsme dobře připraveni na etapák, který startuje ve čtvrtek," uzavřel třetí z loňského slovenského šampionátu.

Matúš a celý tým si tímto výsledkem připsali dalších velmi cenných 20 UCI bodů.

 

ATT Investments a Lapierre

 

Independent Rhodes Circuit

V neděli pořadatelé připravili pro týmy, které na Rhodosu startují, tradiční kritérium Independent Rhodes Circuit. Závod, který má svou prestiž, přestože se jede mimo kalendář UCI. 

Jakub Otruba znovu potvrdil, že je na jaře výborně připraven, a obsadil tu druhé místo za vítězným dánským sprinterem Rasmusem Wallinem a před Dominikem Amannem z rakouského Vorarlbergu.

Druhá skupina se po jednorázových závodech Trofej Umag (1.2) a Trofej Poreč (1.2) postavila na start čtyřdílného etapového závodu Istrian Spring Trophy (2.2), na němž se sešlo v 30 týmech 180 závodníků 29 národností. A to včetně dvou italských Pro Teams EOLO-Kometa a Green Project-Bardiani CSF-Faizané a mládežnických rozvojových týmů World sestav Jumbo-Visma, Groupama-FDJ, EF Education a Astany, jakož i Pro Teams Israel-Premier Tech a Tudor Pro Cycling.

Závod se skládal z úvodního krátkého rovinatého prologu a tří etap, z nichž dvě měly potenciál skončit hromadným dojezdem. O konečném pořadí měla rozhodnout profilově nejnáročnější etapa končící 3 kilometrovým výjezdem z části po velmi hrubé dlažbě v městečku Motovun.

S ohledem na to, že v šestici pro sérii jarních chorvatských závodů není žádný špičkový vrchař, sázel tým na dílčí úspěchy v etapách, kde se mohli prosadit především rychlí závodníci. V této sestavě to byli především Mihkel Räim a Pavel Kelemen. 

Největší měrou zviditelnil barvy ATT Investments aktuální estonský šampion. V úvodním prologu skončil jako nejlepší z týmu na 11. místě, obdobně v první etapě bral v hromadném dojezdu 15. místo. V druhé nejtěžší etapě se pustil s dvěma dalšími závodníky do denního úniku, kde strávil 80 km, a v závěrečné etapě se ve spurtu téměř kompletního pelotonu prosadil na 6. místo.
  
Závodní program cyklistů ATT Investments pokračuje od čtvrtka 16. března do neděle 19. března druhým etapovým závodem na Rhodosu International Tour of Rhodes (2.2). V neděli se druhá skupina postaví na start jednorázového závodu GP Slovenian Istria (1.2).

S ohledem na kopcovitější profil řeckého etapáku, který začíná prologem do vrchu, se mezi favority řadí opět Jakub Otruba, ale i Márton Dina, další významná letošní posila týmu ATT Investments. Slovinský závod obvykle končí soubojem sprinterů, což by měla být další příležitost především pro Mihkela Räim a Pavla Kelemena.