3. 3. 2022

Povedený start sezóny obstaral sprinter Bárta. Na Umag Trophy bral stříbro

Umag, 2. března. 10. ročník chorvatské jednorázovky dopadl podle očekávání sprinterskou koncovkou. V ní se dokázal Tomáš Bárta z českého kontinentálního týmu ATT Investments prosadit na skvělé 2. místo za rakouského sprintera rakouského týmu WSA KTM Graz Daniela Auera. Na tomto skvělém výsledku má výrazný podíl výborná práce celého týmu.

 

Slunce, teplo a vysoké tempo

Jelo se za slunečného počasí, na suchu a za 10° tepla. A jelikož nejspíš všichni sportovní ředitelé varovali své svěřence, že na poměrně rovinaté trati a v tak početném pelotonu o 180 lidech bude mimořádně nebezpečí pádů, tak nakonec jich zas až tak moc nebylo a už vůbec ne takové, v kterých by se ocitl větší počet lidí.

Z ATT Investments postihl pád jen Michala Schurana přibližně 10 km před cílem, poničil nějaký materiál, ale jemu samotnému se nic vážného nestalo. Ovšem i s ohledem na vzdálenost od cíle pro něj fakticky závod skončil.

Okamžitě po odmávnutí ostrého startu se začalo závodit a vysoké tempo vydrželo až do samého závěru, takže konečný průměr se dotknul 45 km/hod.

V průběhu závodu sice odjela šestičlenná skupinka, ale hlavní pole ji mělo po celou dobu pod kontrolou a byla dojeta zhruba 10 km před cílem tak, aby došlo k tomu, co chtěla většina favorizovaných týmů, a tím byl hromadný závěr.

Mezi několik týmů, které se aktivněji podílely na sjíždění úniku a jenž si věřily do sprinterské koncovky, patřili i jezdci ATT Investments. Společně s Jumbo-Visma Development Team byly nejčastěji vidět kolem špice početné hlavní skupiny a dokázaly při likvidaci úniku i koordinovat svůj společný zájem.

ATT Investments jelo od počátku jednoznačně na svého sprintéra Tomáše Bártu a tomu se podařilo vyhrát spurt balíku, jelikož vítěz Daniel Auer dokázal s trochou štěstí pár set metrů před cílem odskočit zbytku pole a dotáhnout náskok až na pásku.

 

Spurt slovy Bárty

Tomáš Bárta popsal závod a hlavně spurt takto: „Měli jsme jasně danou taktiku, kterou se podařilo naplnit. Chtěli jsme se pohybovat na čelních pozicích, abychom měli závod pod kontrolou a zároveň omezili riziko pádů vzadu v balíku. Bylo dohodnuto, že mě kluci dovezou na přední pozici na poslední velký kruháč před městem asi 5 km před cílem a to splnili. Pak mi ještě pomohli na 3 km přetáhnou ještě jednou dopředu a pak už to bylo na mně. Věřil jsem si, že si dokážu poradit už sám. Vybral jsem si týmy, které vypadaly do závěru nejsilnější a vypadalo to dost nadějně. Jenže na posledním kruháči pár set metrů před cílem se nám do cesty připletli nějací hobíci, Auer, který jel v té chvíli ze špice, to stihnul, my za ním jsme museli trošku na brzdy, čímž získal 20-30 metrů a ty už jsme nesjeli. Vzhledem k tomu, že se mi podařilo vyhrát spurt skupiny, tak to samozřejmě zamrzí. Ale na druhou stranu 2. místo je velmi dobré. Výborný start do sezóny zvyšuje naše sebevědomí do dalších závodů, na nichž doufám přidáme ještě nějaký další dobrý výsledek. A třeba ještě lepší než dnes.“

ATT Investments jel v sestavě Bárta, Schuran, Kašpar, Rotter, Hetfleiš a Sporysch. Sportovní ředitel Jaromír Friede měl pro ně po dnešním závodě jen slova chvály. Což v jeho případě není úplně běžný standard.

„Tým fungoval opravdu skvěle. Všichni měli předem dané úkoly a ty splnili. Mám z jejich dnešního vystoupení opravdu velmi dobrý pocit. Kluci tvoří výbornou partu i mimo závody, což se potom pozitivně přenáší i do samotného závodu. Bylo to vidět i bezprostředně po dojezdu, jak spolu kluci drží. Udělali mi velkou radost. A až vyhrajeme, pak budu nadšený!“ se spokojeným úsměvem dodal sportovní ředitel.

S ohledem na to, co kluci dneska předvedli, může být Jarda nadšený už v neděli při Trofej Poreč. A my s ním!