Sleva 15 % na tretry a boty na kolo. Do konce akce zbývá jen:

  19. 3. 2023

Otruba na Lapierre celkově čtvrtý na Tour of Rhodes

V právě uplynulém týdnu soutěžily dvě skupiny cyklistů ATT Investments na závodech v Řecku a Slovinsku. V etapovém závodě Tour of Rhodes se po druhé etapě posunul Matúš Štoček na průběžné druhé místo. V poslední nejtěžší etapě na úplně nejlepší nestačil, ale zastoupil ho Jakub Otruba, kterého páté místo v etapě vyneslo na konečnou čtvrtou pozici. V jednorázovém závodě GP Slovenian Istria dokončil jako nejlepší ze tří českých týmů Mihkel Räim na jedenáctém místě.

 

Tour of Rhodes

Tour of Rhodes se původně skládal ze čtyř částí. Jenže úvodní prolog, do kterého cyklisté skutečně odstartovali, byl posléze zrušen, protože se na závodníky snesl prudký déšť, bouřka a kroupy.

Další tři etapy svou náročností postupně gradovaly. V první z nich spurtovala o vítězství padesátičlenná skupina. Matúš Štoček coby nejrychlejší ze sestavy, která tu startovala, byl určen jako lídr do spurtu a za vydatné pomoci týmových kolegů obsadil čtvrté místo.
 
V druhé etapě se do cíle jako první dostala víc jak padesátka závodníků a po výborné týmové spolupráci Matúš Štoček ještě vylepšil své umístění, když nestačil jen na Švéda Klyvera. Protože v obou etapách sbíral slovenský jezdec i body a bonifikace na rychlostních prémiích, ocitl se před poslední etapou na průběžném druhém místě se ztrátou pouhých tří vteřin na Dána Lindquista.

V poslední a profilově zcela nejtěžší etapě odjela desetičlenná skupina, v níž mělo ATT Investments zastoupení v podobě Jakuba Otruby. Za touto skupinou jela další sedmnáctičlenná, v níž byli tři další členové ATT Investments včetně Matúše Štočka. Sice se přiblížili první skupině na dohled, ale dostihnout ji už nestačili. Tím pádem Matúš klesl na konečnou jedenáctou příčku.

Nejlepším mužem ATT Investments se tak nakonec stal Jakub Otruba, který dojel v etapě na pátém místě a v konečném účtování mu patřila čtvrtá pozice.
Stejné umístění vybojovali cyklisté ATT Investments i v soutěži týmů.
 
Pochopitelně více radosti by všem udělalo pódiové umístění. Na druhou stranu v průběhu třech závodů na Rhodosu se cyklisté ATT Investments umístili třikrát na pódiu a připsali i další tři umístění do prvních pěti. Nejpodstatnější je ale skutečnost, že Jakub Otruba vyhrál celkově první z těchto závodů, jímž byl etapák Visit South Aegean Islands. Sečteno podtrženo veze tato skupina z Řecka výborných 87 UCI bodů!

Navíc jako bonus dosáhli dalších dílčích úspěchů, kam započtěme vítězství v bodovací soutěži Gerta Kivistika v prvním řeckém etapovém závodě a druhé místo Jakuba Otruby ve vloženém závodě mimo kalendář UCI Independent Rhodes Circuit. 

 

GP Slovenian Istria

O něco méně úspěšná byla druhá skupina, která startovala na třech jednorázových závodech a jednom etapovém v Chorvatsku a Slovinsku. Na rozdíl od kopcovitých závodů na Rhodosu byly ty od Jadranu rovinatější a končily povětšinou soubojem sprinterů.

Lídrem v těchto závodech byl Mihkel Räim a podařilo se mu posbírat jedno šesté a dvě jedenáctá místa, z toho jedno v nedělní GP Slovenian Istria (1.2), kterou dokončil jako nejlepší ze třech českých kontinentálních týmů, které tu startovaly. Jedno umístění do deseti zaznamenal i Pavel Kelemen, když v Trofej Poreč dojel na 8. místě, za které bral 3 UCI body.

Je ale dobré mít na paměti, že všechny dosažené výsledky jsou vždy dílem celého kolektivu. Na Rhodosu měli například roli dělníků přidělenu Jan Kašpar a Karel Camrda, takže v popředí celkové klasifikace je nenajdeme, ale bez jejich práce zvláště v první polovině etap by pak lídři jen těžko dosahovali velmi dobrých umístění.

Cyklistika je kolektivní sport a bez jasného rozdělení rolí není úspěchu. Za všechny si připomeňme slova Matúše Štočka po druhé etapě Tour of Rhodes, v které skončil na druhém místě: "Kluci se o mě v průběhu etapy perfektně starali. Před posledním kopcem, kdy už byl balík nadělený, jeli takové tempo, aby nikdo neměl chuť nastupovat. V závěru jsem měl kolem sebe stále Jakuba Otrubu a Dana Turka, odváděli úžasnou práci.“

O následujícím víkendu se cyklisté ATT Investments poprvé letos představí na domácí půdě v sobotu na Velké ceně Hlohovce a v neděli na první pohárovém závodě ve Velké Bíteši. Část z nich se chystá v neděli vrátit do Slovinska na jednorázový podnik GP Adria Mobil.