Sleva 15 % na tretry a boty na kolo. Do konce akce zbývá jen:

  19. 9. 2022

Okolo Slovenska: Puntíkatý dres a dvě umístění v top 10

Cyklisté ATT Investments absolvovali v letošní sezóně čtyři etapové závody třetí nejvyšší úrovně kalendáře Mezinárodní cyklistické federace UCI. Okolo Slovenska patřilo společně se Sibiu Tour mezi nejnáročnější z pohledu obtížnosti trasy a především konkurence. A ATT Investments se na slovenských silnicích od úterý do soboty tohoto týdne předvedl ve výborném světle. Aktivní pojetí závodění přineslo týmu možnost vézt dres nejlepšího vrchaře, vyhlášení Nejbojovnějšími jezdci etap a dvě umístění do první desítky v jednotlivých etapách.

Závod měl pět částí. Zahájení obstarala sedmikilometrová rovinatá časovka v Bratislavě. Následovala rovinatá 143 km dlouhá etapa ze Šamorína do Trnavy, pak přišla na řadu profilově nejtěžší 185 km měřící etapa z Hlohovce do Bánské Štiavnice, další díl obstarala taktéž kopcovitá a nejdelší 210 km dlouhá etapa z Detvy do Spišské Nové Vsi a celý závod zakončila převýšením druhá nejlehčí etapa z Levoče do Košic, která měřila 182 km.

Na startu se prezentovalo 21 týmů. Čtyři z nejvyšší úrovně UCI: Quick - Step Alpha Vinyl s českými jezdci Zdeňkem Štybarem a Josefem Černým, Jumbo-Visma s několika mladými nadějemi světové cyklistiky, Astana Qazaqstan a Israel - Premier Tech. Dále tu byly dva italské týmy z druhé nejvyšší divize EOLO – Kometa a Bardiani – CSF Faizané, dva španělské Caja Rural – Seguros RGA a Equipo Kern Pharma a dva americké Novo Nordisk a Human Powered Health. A pak tu startovaly s výjimkou slovenské reprezentace kontinentální týmy z Itálie, Nizozemska, Německa, Polska, Slovinska, Slovenska a dva české. Jedním z nich byl ATT Investments nastoupivší ve složení Tomáš Bárta, Mika Heming, Tomáš Jakoubek, Jiří Petruš, Michal Schuran a Matúš Štoček.

Prolog vyhrál Ethan Vernon z týmu Quick - Step před týmovým kolegou Josefem Černým, který si tak vytvořil velmi dobrou výchozí pozici do dalších etap. V této první části pětidílného závodu cyklisté ATT Investments o sobě ještě příliš vědět nedali. To se ale výrazně změnilo hned v první etapě. V jejím průběhu se zařadil jako jeden ze šesti do úniku dne Matúš Štoček, patřil v něm k nejaktivnějším, vyhrál dvě prémie a zajistil si dres nejlepšího vrchaře. Po právu byl navíc vyhlášen Nejbojovnějším závodníkem etapy, kterému přísluší vézt v další etapě červené číslo.

V hromadném spurtu obsadil za vítězným sprinterem týmu Quick – Step Ethanem Vernonem výborné 5. místo Tomáš Bárta: „Zhruba 20 km před cílem jsme najeli na čelo balíku, kde odváděl výbornou práci Tomáš Jakoubek. V posledních kilometrech mně pomohli Jirka Petruš a Mika Heming, v závěru jsem se pokusil zařadit do vlaku Quick-Stepu, ale nikdo vám to tam nedá zadarmo. Konečné páté místo považuju v této konkurenci za jeden z mých nejlepších letošních výkonů a pro nás určitě suprový výsledek.“

Neméně hlasitě o sobě dali vědět závodníci ATT Investments i ve druhé etapě. Do úniku tentokrát jen tří závodníků naskočil Mika Heming. Počínal si v něm suverénně nejlépe. Ze čtyř rychlostní a vrchařských prémií, které jezdci v úniku projeli před pelotonem, tři vyhrál a jednou skončil druhý. 

Díky tomu se dostal do virtuálního vedení ve vrchařské soutěži. Pokusil se dojet si už sólově i pro body na první z vrchařských prémií 1. kategorie, ale k jeho smůle se za ním velmi intenzívně závodilo a ještě pod vrcholem byl pohlcen prořídlou hlavní skupinou. Za svou aktivitu si vysloužil pro sebe a svůj tým už druhé ocenění Nejbojovnější jezdec etapy. Etapu vyhrál Archie Ryan z týmu Jumbo-Visma, do čela průběžné klasifikace se dostal Josef Černý.

Mika Heming společně s vedením týmu plánovali, že by se v další kopcovité etapě pokusil získat to, co se v předešlé nepodařilo, tedy puntíkatý dres nejlepšího vrchaře. Jenže zdraví bylo proti. Do etapy už nenastupoval v dobrém rozpoložení a v jejím průběhu musel ze závodu odstoupit. I v této etapě byl k vidění v úniku dres ATT Investments. Nikoli v tom původním, kdy odjelo čtrnáct cyklistů a kde nebyl žádný z českých cyklistů. Když byli všichni dojeti, zaútočil Michal Schuran a společně s nizozemským cyklistou Peterem Schultingem se pokusili o překvapivý atak.

Nejsilnější týmy se ale postaraly o to, že i tento pokus byl zlikvidován. Protože šlo o profilově náročnou etapu a ostře se závodilo, přijela jako první do cíle početně hodně redukovaná skupina, z níž se prosadil na první příčku Koen Bouwman, jezdec Jumbo – Visma, který v letošním ročníku Giro d´Italia vyhrál dvě etapy a získal dres pro nejlepšího vrchaře.

Na 9. místě projel přes cílovou čáru Jiří Petruš: „Už od první vrchařské prémie se hodně závodilo a dělilo se to. Oproti včerejšku se mi dnes jelo dost dobře, takže jsme se domluvili, že spurt pojedeme na mě. Nejsem sice typický sprinter, ale závěr z prořídlého startovního pole mi docela sedí. V poslední zatáčce jsem se nechal trošku zavřít, ale na první desítku to dalo, za což jsme v této konkurenci velice rádi."

V poslední etapě si tým Quick – Step pohlídal, aby je už nikdo nepřipravil o žlutý dres. Nechalo se ujet osm cyklistů. Když se k nim peloton přibližoval, odjeli dva Nizozemci z kontinentálního VolkerWessels. A jelikož se mezi favority bojovalo o bonifikační vteřiny na rychlostních prémiích, ale hlavně v cíli, tak nebyl valný zájem dvojici dojíždět. Etapu tedy vyhrál Jasper Haest, což už nemohlo nic změnit na konečném vítězství Josefa Černého.

Závodníci ATT Investments si počínali v závěrečných dvaceti kilometrech mimořádně aktivně, po vzoru týmů nejvyšších divizí se dokázali srovnat za špicí závodu vedle jezdců belgického Quick- Stepu a pracovat na přípravě co nejlepší pozice pro svého sprintera Tomáše Bártu. 

Jenže čtyři kilometry před cílem v levotočivé zatáčce došlo k pádu čtyř lidí a mezi nimi byli nezaviněně i Jiří Petruš a Matúš Štoček. Shodou okolností dva poslední rozjížděcí Tomáše Bárty. Ten tedy zůstal sám proti početní převaze soupeřů, což nakonec stačilo na 12. místo.

"Jeli jsme na Slovensko s cílem ukázat, jak umíme závodit, chtěli jsme být aktivní a být vidět. To se myslím podařilo. V etapách jsme dosáhli na dvě umístění v top deset. Dvakrát jsme vezli červené číslo nejaktivnějšího závodníka. A Matúš vezl i puntíkatý dres. Takže určitě nejsme nespokojeni. Chtěli jsme mít ale i člověka v celkovém pořadí, a to se nám nepodařilo. Takže máme určitě i nadále na čem pracovat."
Posledním dílem Českého poháru, jímž je příští víkend závod v Mladé Boleslavi, ukončí tým ATT Investments letošní sezónu. Byla nejúspěšnější z jeho dosavadní existence a zaslouží si detailnější rozbor.
Už v průběhu především druhé poloviny sezóny pracují týmy na složení soupisky na další rok. A aniž by to bylo ještě oficiálně potvrzeno, na dvě mimořádně zajímavé posily se nejspíš můžeme těšit. Mluví se o Danielu Turkovi, mj. vedoucím muži rakouského poháru, a Jakubu Otrubovi, který na právě skončeném Okolo Slovenska dokončil na výborném pátém místě.