11. 7. 2022

Na české verzi Visegrad 4 Jan Kašpar 3., na polské Tomáš Bárta na 2. místě

O víkendu závodili cyklisté ATT Investments na dvou frontách. V obou případech šlo o jednorázové závody z kalendáře UCI. A oba jsou ze seriálu čtyř závodů Visegrad 4. V sobotu dojel na brněnském Špilberku Jan Kašpar na 3. místě a ujal se vedení v Českém poháru, v neděli dospurtoval Tomáš Bárta v polské Olešnicy na 2. místě.

Brno - Mikulov - Brno

Závodu Brno – Mikulov – Brno, vypsaného na 190 km, se zúčastnilo 25 týmů, v nichž převažovali cyklisté zemí Visegrádské čtyřky, tedy České republiky, Polska, Slovenska a Maďarska. Ale byli tu i Slovinci, Rakušané, Izraelci, Italové, Nizozemci a dalších 5 národností. Celkem se ke startu prezentovalo 140 závodníků.

Závod měl vysokou organizační i sportovní úroveň. Jelo se po zdařile zvolené trase klasikářských parametrů, tedy s řadou kratších, ale mnohdy strmějších stoupání. Profilová náročnost gradovala s přibližujícím se cílem, který byl umístěn na konci dlážděného stoupání u hradu Špilberk.

ATT Investments nastoupil v sestavě Daniel Sporysch, Jan Kašpar, Tomáš Jakoubek, Karel Tyrpekl, Mika Heming a Michal Schuran.

Tahle sestava patřila mezi čtyři nejaktivnější týmy společně s Elkov-Kasper a polskými kontinentálními HRE Mazowsze Serce Polski a Voster ATS.

Dramatický závod, jehož cíle se nakonec dočkalo jen 38 závodníků, vrcholil v ulicích Brna a závěrečném výjezdu do cíle. Za vítězným Adamem Ťoupalíkem z Elkov-Kasper a druhým Jakubem Kaczmarkem z HRE Mazowsze si dojel pro 3. místo Jan Kašpar.

A jelikož na 5. místě dokončil Michal Schuran a na 14. Mika Heming, stal se tým ATT Investments druhým nejlepším týmem po Polácích v nejlepším současném polském celku HRE Mazowsze.

„Celý závod byl těžký. Naštěstí jsem měl kolem sebe kluky z týmu, kteří mi v případě potřeby pomohli a perfektně se o mě starali. Do závodu jsem šel s cílem dosáhnout na co nejlepší výsledek, ale v týmu jsme měli i další kluky se stejnou výkonností a ambicemi. Nakonec jsem měl v závěru nejlepší nohy a za výsledek jsem rád,“ řekl Jan Kašpar po skončení závodu.

Závod měl ještě další rozměr. Byl totiž součástí ŠKODA CUP 2022, Českého poháru v silniční cyklistice. A po započtení výsledků do průběžného pořadí se ATT Investments ujal vedení ve všech čtyřech vyhlašovaných soutěžích!

Po úvodním podniku tohoto seriálu jednorázových závodů Velká Bíteš - Brno – Velká Bíteš, kde Jan Kašpar obsadil 2. místo, tým ATT Investments se stal nejlepším týmem a Matěj Stránský, letošní nováček ATT Investments nejlepším nováčkem, a Kyjovském Slovácku, které muselo být pro život ohrožující nehodu rakouského závodníka předčasně ukončeno, se do čela všech soutěží dostali cyklisté ATT Investments.

Jan Kašpar vévodí absolutnímu pořadí i kategorii do 23 let, ATT Investments je nejlepším týmem a Matěj Stránský zůstal nejlepším nováčkem, jehož na 2. místě doplňuje týmový kolega Daniel Sporysch.

V neděli se v Polsku na start 147 km dlouhého převážně rovinatého závodu postavilo 132 závodníků obdobného národnostního složení. Mezi nimi šestice ATT Investments Tomáš Bárta, Mika Heming, Daniel Sporysch, Jakub Havrlant, Tomáš Jakoubek a Michal Schuran.

Cyklistům nekomplikovaly život kopce, ovšem déšť a hlavně silný vítr ano. Ten byl také rozhodujícím faktorem pro konečné vyznění závodu.

Cyklisté ATT Investments byli společně s domácími závodníky z HRE Mazowsze těmi, kdo rozhodujícím způsobem ovlivňoval průběh závodu. V pětičlenném úniku dne, který si získal náskok až 2 minuty, se ocitl Jakub Havrlant. Důležitější bylo, že když borci v červených dresech polského týmu rozjížděli na větru pověstné terezíny, závodníci v modro-červeno-zlatých dresech ATT Investments jim dokázali dobře sekundovat.

Právě kvůli silnému bočnímu větru odpojili jezdci HRE Mazowsze v předposledním okruhu devatenáctku cyklistů, v níž z ATT Investments byl i ten, kdo byl pro vyznění závodu nejdůležitější: sprinter Tomáš Bárta.

Ten také zahájil jako první spurt, ale polský závodník Marceli Boguslawski z HRE Mazowsze dokázal využít závětří za českým borcem a dostat se před něj. Tomáš uhájil druhé místo před sprinterem World týmu Israel-Premier Tech Itamarem Einhornem, který tu startoval v dresu izraelské reprezentace.

"Když došlo na rozhodující dělení, byl jsem tam dobře pozičně a zůstal vepředu. Pak už jsem si to hlídal, protože jsem si do spurtu docela věřil. Nakonec jsem to zkusil na stopadesátce do cíle z jedničky. Bohužel Polák tam byl za mnou dobře nasátej, přelítl mě a hodil mi to tam. Druhé místo beru jako dobrý úspěch, i proto, že Mazowsze mělo v té první skupině čtyři lidi a já tam byl z týmu sám. Takže pro nás dneska určitě dobrý výsledek," popsal cyklistickou hantýrkou závěr závodu Tomáš Bárta.

Početný peloton přivedl do cíle s odstupem 53 vteřin Mika Heming. Víkendové závody přinesly týmu ATT Investments dalších 70 UCI bodů!