6. 3. 2023

Jakub Otruba na Lapierre vítězem Visit South Aegean Islands

První start v novém dresu a hned vítězný! Jakub Otruba i vybraný tým ATT Investments zvládli svůj první sezónní start na řeckém dvoudenním etapáku kategorie 2.2 mimořádně úspěšně. Vysoké ambice, které se vedení týmu nezdráhalo před začátkem sezóny veřejně ventilovat, se ukazují jako oprávněné. K nejcennější trofeji navíc jezdci ATT Investments přidali vítězství ve sprinterské soutěži i v týmech.

 

Dvoudenní etapák v Řecku

5. 3. 2023 čekalo na jezdce 169 km a 1843 výškových metrů. Do etapy po včerejšku vstupoval Jakub Otruba z průběžně druhého místa. Gert Kivistik byl třetí a vedl sprinterskou soutěž. V týmech bylo ATT Investments na druhém místě. Cíle byly jasné. Dostat Jakuba na první místo a udržet Gerta v čele soutěže sprinterů. V průběhu dnešní etapy pršelo a dost foukalo. Závěr byl stejně jako včera do kopce, ale těžšího.
 
Od startu se jelo hodně aktivně. Hned na první prémii rozjel Matúš Štoček takové tempo, z něhož nakonec sám bral první místo, ale před Gertem Kivistikem (na snímku). Což znamenalo, že pokud etapu dokončí, dres už mu nikdo nesebere.

Únik se podařil až po 90 km. Odjeli jen dva lidi, získali maximálně minutu. Od nás se na sjíždění podíleli Jan Kašpar a Matúš Štoček společně s kluky z Vorarlbergu. Sjelo se to přibližně 10 km před cílem.

Jakubovi v cílovém kopci nejprve jeli Dan Turek a Márton Dina takové tempo, které přestával akceptovat průběžný lídr Dán Wallin. Kluci tedy přišlápli, aby se to ještě víc nadělilo, takže do cíle se pak dojíždělo v podstatě po jednom. A z téhle situace pak profitoval Jakub Otruba. Třetí místo mu stačilo na celkové vítězství.

Dan dokázal ještě dojet na 10. místě, což mu zajistilo 8. celkově. "Etapa i celý etapový závod proběhl podle našich plánů a představ. Kromě vítězství v soutěži jednotlivců máme sprinterský dres i týmovou klasifikaci. Takže velká spokojenost," komentoval průběh závodu a výsledky týmu Petr Kaltofen.

"Do dnešní etapy jsme vstupovali ve velmi dobré pozici, měli jsme tři lidi v pořadí. Kluci z týmu odvedli v průběhu celého etapáku velmi dobrou práci, ať už v samotném průběhu etap, tak pak v koncovkách. Každý měl svou roli a tu si plnil bezchybně," řekl Jakub Otruba. "Vítězství se velmi cením, je to moje první výhra v celkovém pořadí etapového závodu a navíc s novým týmem. Lepší vstup do sezóny jsme ani mít nemohli. Doufám, že na to v dalších závodech navážeme, máme silný tým, který výborně spolupracuje."

 

Druhá skupina v Chorvatsku

Druhá skupina ATT Investments ve složení Filip Chýle, Tomáš Jakoubek, Pavel Kelemen, Petr Klabouch, Jiří Petruš a Mihkel Räim absolvovala po středečním Umagu druhý chorvatský jednorázový závod Trofej Poreč.

Po 156 km dospěl závod do hromadné koncovky. ATT Investments dnes vsadil na Mihkela Räima, ale tomu závěr nevyšel.
Vítězem závodu se stal zkušený sprinter týmu Voster ATS Patryk Stosz, druhý dojel Adam Ťoupalík z Elkov Kasper a třetí místo bral 18letý Thibaud Gruel ze záložního mládežnického týmu Groupama-FDJ. 

"Celý závod probíhal podle našich představ. Kluci kontrolovali závod a stejně tak připravili velmi dobře pozici pro Mihkela Räima, ale dojezd se mu nepovedl," zhodnotil bezprostředně po závodě výsledek ATT Investments Jarda Friede. "Vzhledem k tomu, že dojezd byl do stoupání, tak to nebylo úplně stavěné pro Pavla Kelemena, který mě v prvním závodě mile překvapil, a vypadá to, že bude hodně platným členem týmu. Na rozdíl od Umagu dnes mohl předvést své umění i Jirka Petruš a odvedl opět výbornou práci, tak jak on to umí. Přestože celý tým fungoval velmi dobře, tak někdy odvedená práce nedojde naplnění. A to se nám dneska stalo,“ dodal sportovní ředitel.

Chorvatskou skupinu čeká ještě tradiční Istrian Spring Trophy (2.2), která začne ve čtvrtek prologem a skončí v neděli.  Řecká skupina se nejprve 11. března postaví na start jednorázové GP Rhodos (1.2) a od 16. března čtyřetapového závodu Tour of Rhodes (2.2).