12. 9. 2022

Heming vyhrál soutěž jezdců do 23 let v závodě Okolo Rumunska

Mika Heming dokončil etapový závod Turul Romaniei (2.1) na velmi dobrém pátém místě jako nejlepší z cyklistů v kategorii do 23 let. Nejlepšího umístění dosáhl v královské etapě, když byl klasifikován na sedmém místě, a nejhůře skončil v nedělním kritériu, kde byl dvanáctý. Druhá část týmu ATT Investments absolvovala etapový závod Okolo jižních Čech (2.2) a tady nejlepšího výsledku dosáhl Tomáš Bárta, který se ve třetí etapě umístil bezprostředně pod stupni vítězů.

V Rumunsku se představila sestava Karel Camrda, Mika Heming, Petr Klabouch, Jiří Petruš, Michal Schuran a Matúš Štoček.
 
Soupeři jim byly dva týmy z kategorie „Pro“ a to Drone Hopper a Caja Rural a sedmnáct kontinentálních. Ty se rekrutovaly z Itálie, Polska, Nizozemska, Německa, Rakouska, Spojených států, Kanady, Nového Zélandu, Číny, Kolumbije a Rumunska.

V úvodním prologu dojel Mika Heming na 10. místě, ujal se vedení v soutěži U23 a tuto pozici, pro kterou je vyhrazený dres bílé barvy, už do konce celého závodu neopustil. 

Pro konečné pořadí byla rozhodující čtvrtá etapa s více jak 23 km dlouhým stoupáním. Mika ji zvládl výborně, dojel v nepočetné skupině za skupinou tří uprchlíků, obsadil sedmé místo a to ho posunulo už na pátou příčku průběžného pořadí. 

Závěrečná etapa, jíž bylo kritérium ulicemi Bukurešti, se nakonec uskutečnila ve zkrácené podobě a nezapočítávala se do celkové klasifikace. 
Celkovým vítězem se stal Brit Mark Stewart z novozélandského Bolton Equities Black Spoke.
 
Mika Heming tedy zůstal na 5. místě a stal se vítězem kategorie mladých jezdců. Na konečném 14. místě doplnil Miku Heminga jeho týmový kolega Matúš Štoček, který dosáhl na nejlepší umístění ve třetí etapě, když se vešel osmým místem do první desítky. V týmové soutěži se ATT Investments umístil z celkového počtu 21 týmů, které do závodu odstartovaly, na pátém místě.

"Jsem opravdu velmi šťastný za páté místo v celkové klasifikaci a za vítězství v soutěži do 23 let. Ale přijel jsem s cílem vyhrát etapu, a k tomu jsem se v žádné etapě až tak moc nepřiblížil, takže z tohoto pohledu je to trošku frustrující. Přesto si myslím, že to byl úspěšný etapový závod a další skvělá týmová práce, která nám tento úspěch přinesla. Po celý závod vládla v týmu výborná atmosféra a já se těšil s klukama na každý jednotlivý den!" řekl po skončení závodu lídr sestavy ATT Investments, která si z Rumunska odváží 55 UCI bodů.
 
Sestava Tomáš Bárta, Tomáš Jakoubek, Jan Kašpar, Michal Rotter, Daniel Sporysch a Karel Tyrpekl nastoupila společně s dalšími jednadvaceti týmy na start druhého nejvýznamnějšího etapového závodu z kalendáře UCI.

V úvodní časovce měl mechanické problémy zamýšlený lídr sestavy Jan Kašpar a ztratil tolik času, že veškeré šance na nějaký výborný výsledek vzaly za své. Tým se tedy soustředil na koncovky dalších etap, u nichž se předpokládaly hromadné dojezdy a v nich měl mít největší šance Tomáš Bárta.

Jenže závěrečné okruhy druhé etapy kolem Nové Bystřice obsahovaly jedno náročné stoupání, a když se v něm v druhém okruhu hlavní skupina nadělila, zůstal Tomáš Bárta ve druhé části pelotonu.

Výrazně lépe se mu dařilo v etapě třetí, v níž se ve spurtu hlavního pole prosadil na čtvrté místo.
 
Naděje na ještě lepší výsledek si dělal v poslední etapě s cílem v Jindřichově Hradci. Bohužel po taktické chybě, kdy tým zaspal při nástupu dvanáctky soupeřů 25 kilometrů před cílem, se Tomáš Bárta ke spurtu vůbec nedostal.

Na startu se sešla nebývale kvalitní konkurence, kterou především představoval druhodivizní italský EOLO-Kometa. Ovšem byly tu i velmi kvalitní kontinentální a klubové týmy z z Nizozemska, Švýcarska, Norska, Dánska, Německa, Spojených států, Švédska, Estonska, Kanady, Kazachstánu a Slovenska.

V této konkurenci je konečné osmé místo v soutěži týmů solidním výsledkem. Celkovým vítězem se stal Rasmus Wallin z dánského Restaurant Suriu. V následujícím týdnu se ATT Investments představí na jednom z nejvýznamnějších závodů jejich sezóny Okolo Slovenska. Kde jim budou soupeři i čtyři týmy z nejvyšší úrovně UCI včetně Quick-Step a Jumbo-Visma.