Sleva 15 % na tretry a boty na kolo. Do konce akce zbývá jen:

  1. 8. 2022

Cyklisté ATT Investments vezou z Polska další UCI body

Cyklisté ATT Investments závodili v uplynulém týdnu na polských silnicích. Nejprve absolvovali jednorázový Memorial Andrzeja Trochanowskiego a poté čtyřetapový Dookola Mazowsza. V polských rovinách vsázeli na sprintera Tomáše Bártu, který nakonec s týmovou podporou připsal na účet týmu i svůj osobní dalších 13 UCI bodů.

Nejprve se sestava Tomáš Bárta, Karel Camrda, Mika Heming, Jan Kašpar, Tomáš Jakoubek a Matúš Štoček postavila na start Memorialu Andrzeja Trochanowskiego. Tentokrát závodníci ATT Investments zaváhali, když ujela osmičlenná skupina, kde měla zastoupení většina silných týmů a v níž naši cyklisté chyběli. Vyhrál Němec Tobias Nolde z P&S Benotti.

Tomáš Bárta dospurtoval na třetím místě v hlavní skupině, což ale v konečném účtování znamenalo až 11. příčku.

"Jednoznačně chyba, že nikdo z kluků nebyl v úniku. Nechalo se to ujet až na 3 minuty, pak jsme se tedy snažili únik dojet, stáhli jsme to na minuty dvě, ale jelikož bylo do cíle už jen 20 km a pravděpodobnost, že bychom ve sjíždění byli úspěšní, byla minimální, tak i s ohledem na zítra začínající etapák jsme na to rezignovali," řekl Petr Kaltofen, sportovní ředitel ATT Investments.

Den poté vstoupili jezdci ATT Investments do 65. ročníku čtyřetapového závodu Dookola Mazowsza. Všechny etapy se jezdily na okruzích se startem a cílem ve vybraném městě Mazovska, tedy na severovýchodě Polska, jehož historickým centrem je město Plock. A všechny se také podobaly rovinatým profilem a hromadnými dojezdy. Terén byl tedy příhodný pro sprintery a ti se také prosazovali na přední příčky v jednotlivých etapách. Jenže právě takový terén a hromadné dojezdy znamenají vysokou průměrnou rychlost, početné startovní pole, které se drží pohromadě, a z toho plynoucí nervozitu a značné množství pádů. 

Sešla se tu přiměřeně náročná konkurence. Silné byly především domácí kontinentální týmy HRE Mazowsze a Voster ATS, úspěšní při určování vývoje závodu i v koncovkách etap byli i cyklisté nizozemského ABLOC CT a národního týmu Izraele, jakož i Norové z Team Coop. Celkem startovalo 26 týmů s cyklisty 17 národností.

Hned v úvodní etapě se podařilo odčinit chybu z Memorialu Trochanowskiego. Naši cyklisté si dokázali všechno pohlídat, patřili mezi ty týmy, které kontrolovaly závod, a nakonec spolujezdci připravili velmi dobrou pozici Tomáši Bártovi do spurtu. A ten jejich práci dokončil místem na stupních vítězů, konkrétně druhou příčkou za domácím rychlíkem Marceli Boguslawskim z HRE Mazowsze, který nakonec také celý závod ovládl.

"Kluci se snažili mít etapu pod kontrolou. Tomášovi to perfektně rozjel Matúš Štoček. Jsme rádi, že jsme napravili včerejší nezdar a vstoupili úspěšně do celého etapáku," řekl k etapě Petr Kaltofen.

Do druhé etapy vstoupil Tomáš Bárta v zeleném dresu nejlepšího závodníka v bodovací soutěži. Cyklisté ATT Investments se v závěru etapy postarali o to, že byl dojet únik tří cyklistů a mohli tak poslat svého sprintéra opět do boje o stupně vítězů. Jenže tentokrát chybělo pár centimetrů, aby cíl byl naplněn. Těsné 4. místo za vítězným Izraelcem Odedem Kogutem.

"Soustředili jsme se na cílový finiš, ale pódium nám bohužel uteklo. Rádi jsme za to, že se našim klukům vyhnuly všechny pády, kterých bylo v průběhu etapy opět značné množství," poznamenal Petr Kaltofen.

Třetí etapa byla na okruhu okořeněna 2 km úsekem po hrubé kamenné dlažbě, kde se hodně padalo a docházelo k velkému množství defektů. A právě v tomto úseku měl v závěrečném okruhu defekt i Tomáš Bárta. Musel měnit celé kolo a s pomocí spolujezdců dojíždět do hlavní skupiny. To se nakonec podařilo, ale vydané síly pak chyběly ve spurtu. Takže nakonec 7. místo opět za vítězným Odedem Kogutem.

"Kladem je, že Tomáš neztratil žádný čas. Zítra je poslední příležitost a my se pokusíme ji využít k nějakému zlepšení," zhodnotil etapu Petr Kaltofen.

Závěrečná etapa skýtala tedy poslední příležitost uplatnit sprinterské schopnosti lídra týmu pro tento závod. I když závodníky skropil déšť a opět se hodně padalo, vše šlo v průběhu etapy dobře. I pozici do závěru měl Tomáš připravenu velmi dobře. Jenže 200 metrů před cílem spadnul z čelních pozic závodník týmu ABLOC, a výrazně tak ovlivnil konečný výsledek. Paradoxně ovšem pomohl k vítězství týmovému kolegovi Jesperu Raschovi. Tomáš Bárta sice nespadl, ale musel se pádu vyhýbat, což ho zpomalilo a bylo po šanci na lepší umístění. Takže 10. místo a nejhorší výsledek ze všech čtyř etap.

"Kluci měli závod pod kontrolou, hlídali všechno, co by nás mohlo ohrozit, a podle plánu přivezli Tomáše do spurtu na dobré pozici. Co se stalo pak, to už se nedalo ovlivnit," řekl po závodě Petr Kaltofen.

Tomáš Bárta v konečném účtování v hodnocení jednotlivců obsadil 6. příčku, v bodovací soutěži byl 3. ATT Investments obsadil v týmové soutěži 8. pozici se stejným časem jako vítězný ABLOC. Od 4. srpna se cyklisté ATT Investments objeví jako jeden ze dvou českých týmů na nejvýznamnějším českém závodě pro kategorii Elite SAZKA Tour.