14. 3. 2022

ATT Investments vítězí v týmové soutěži na South Aegean Tour

Rhodos, 13. března. Cílem druhé a zároveň závěrečné etapy řeckého etapového závodu kategorie 2.2 bylo z pohledu ATT Investments především udržet to, co si vybudovali v první etapě, a pokusit se získat dres nejlepšího vrchaře v soutěži, v níž před etapou figuroval na 2. místě Karel Tyrpekl. A oboje se podařilo měrou vrchovatou, i když nejlepším vrchařem se nestal Karel Tyrpekl, ale Petr Klabouch!

Etapa byla náročná nejen profilem, kdy se jezdilo na okruhu přes jedno stoupání, které se v závěru nepříjemně utahovalo, ale stejně tak i silným větrem. Cílem ATT Investments bylo dostat člověka do úniku, aby ostatní týmy musely tahat a oni sami aby šetřili síly do náročného závěru, kterým bylo delší a prudké stoupání. To se podařilo, v 7členné skupině byl i Petr Klabouch.

K mání byly dvě vrchařské prémie, kde se za první místo udělovalo 5 bodů, a Petr je umí vyhrávat. Existovaly tedy dvě varianty. Buď Petr tu první vyhraje a pak bude pro tým výhodné, aby únik vydržel i do té druhé, anebo pokud neuspěje, pak únik sjet a dát šanci Karlu Tyrpeklovi, aby na druhé VP bodoval a pokusil se dostat do čela této soutěže. Petr Klabouch se postaral o to, že se realizovala varianta první. A to tak úspěšně, že vyhrál i druhou prémii a stal se nejlepším vrchařem závodu!

Lotto-Kern Haus, které mělo ve svém středu průběžně vedoucího závodníka pořadí jednotlivců, sice muselo pracovat na špici, ale nemělo zájem únik úplně sjet, jelikož pro ně byly nebezpečné bonifikace za prémie i cílové, které by v případě, že by únik vydržel, nemohli získat jejich úhlavní soupeři. Jenže úplně opačný záměr měl tým Vorarlberg, který se také postaral o to, že sedmička v úniku, která si vybudovala náskok blížící se až k 5 minutám, byla 15 km před cílem dojeta.

Pak už bylo jasné, že rozhodne momentální výkonnost v cílovém kopci, kde se už moc taktizovat nedalo. V cíli byl první Matteo Dal-Cin z kontinentálního kanadského Toronto Hustle, 31letý Kanaďan, který předešlé 4 roky strávil v Pro týmu Rally Cycling. A jelikož včera dojel na 2. místě a vítěz včerejší etapy Dressler z Lotto-Kern Haus sice dokončil ve stejném čase, ale až na 7. místě, to znamená bez bonifikace, stal se Kanaďan celkovým vítězem závodu.

V první 12ti členné skupině, která dojela v čase vítěze, měly pouze dva týmy po dvou lidech. Jednak Toronto Hustle a také ATT Investments. Prudký a delší kopec je terén šitý na míru Karlu Camrdovi a ten také dojel nejlépe z našich na 6. místě. Důležité bylo hlavně to, že na 11. místě dokončil Karel Tyrpekl a v konečné klasifikaci zůstal na 5. místě.

"Chtěli jsme také udržet vedení v týmové soutěži. I proto jsme měli člověka v úniku a do závěru byli určení čtyři kluci, kteří se měli postarat o to, aby součet prvních tří z nich nám vítězství v této soutěži zajistil," objasnil detaily týmové předzávodní taktiky Petr Kaltofen. Výsledkem bylo, že ke dvěma, kteří dojeli v první skupině, se přidal na 15. místě Mika Heming, a kdyby bylo potřeba, na 18., resp. 21. místě vše jistili Matúš Štoček a Jiří Petruš.

Konečná bilance týmu na úvodním etapovém závodě na řeckém Rhodosu je mimořádně potěšující: 1. místo v soutěži týmů v konkurenci 18 celků včetně silných kontinentálních Vorarlberg, Lotto-Kern Haus a Coop, 5. místo v konečném pořadí jednotlivců, 1. a 3. místo v soutěži vrchařů a 5. a 6. místo v etapách. Mimořádně povedený začátek řecké mise!