5. 9. 2022

ATT Investments vede průběžné pořadí ŠKODA CUPU 2022

V Hrabyni u Ostravy se dnes odehrál předposlední díl seriálu Českého poháru v silniční cyklistice ŠKODA CUP 2022. Cyklisté ATT Investments udrželi i posílili své pozice. I nadále vedou průběžné pořadí ve všech vyhlašovaných kategoriích.

V absolutním pořadí i v kategorii U23 je stále vedoucím závodníkem Jan Kašpar, novým lídrem kategorie Nejlepší nováček je Daniel Sporysch, který vedení převzal po týmovém kolegovi dlouhodobě zraněném Matěji Stránském, a i v týmové soutěži je nejlepší ATT Investments.

Dnešní závod se jel na okruhu dlouhém 13,3 km s převýšením 181 metrů. Jel se 12x, takže dohromady to dalo 160 km a 2200 výškových metrů. Důležité bylo, že zhruba 200 metrové cílové rovince předcházelo 3km stoupání proložené jedním kratším sjezdem, ovšem závěrečné 2km byly poměrně hodně prudké, s pasážemi i kolem 12%. 

ATT Investments vedl před tímto čtvrtým pohárovým kláním, přičemž závod v Kyjově byl zrušen pro život ohrožující nehodu rakouského závodníka, ve všech vyhlašovaných kategoriích a bylo jejich cílem před posledním závodem v Mladé Boleslavi si vytvořit takové pozice, aby v ideálním případě pohár kompletně ovládl.

Tomu tedy podřídil taktiku. Jejich největší domácí konkurent tým Elkov Kasper nastoupil jen ve třech. Celkem se k závodu prezentovalo 87 cyklistů především pochopitelně z Česka, ale také Slovenska a Polska.

Když tedy ve druhém okruhu odjela skupina šesti lidí, v níž měly nejsilnější týmy každý po jednom zástupci, a chyběli v ní jak Mathias Vacek, nejbližší konkurent Jana Kašpara v kategorii U23, i Adam Ťoupalík, obdobný konkurent v absolutním pořadí, byla situace pro ATT Investments příznivá. Nebylo v jeho zájmu únik sjíždět. A jelikož se v pelotonu nenašla síla, která by se o sjíždění starala, únik vydržel až do cíle.

O konečném výsledku se rozhodlo v závěrečném stoupání. Výhodu měli ti, kteří jsou dobrými vrchaři a oplývají dynamickým zrychlením. Oboje jsou přednosti Michaela Boroše, který závod vyhrál, výborným vrchařem je druhý na pásce Karel Vacek. Třetí místo bral zástupce ATT Investments v úniku Tomáš Jakoubek.

Čtvrtý skončil Juraj Sagan jedoucí v dresu Slovenska, pátý dokončil Tomáš Kalojíros, který zdá se už našel formu po těžkém zranění, a šestý byl už s více jak půlminutovou ztrátou zástupce Favoritu Brno Vojtěch Kmínek.

Před posledním závodem v Mladé Boleslavi, který se uskuteční 24. září, vede průběžné pořadí Jan Kašpar s 96 body před Michaelem Borošem a Mathiasem Vackem, kteří mají shodný počet 81 bodů. 

Daniel Sporysch, který dokončil závod v Hrabyni na 15. místě, zdá se nemá v soutěži nováčků v podstatě konkurenci, jelikož s 32 body vede o 9 bodů před stále druhým Matějem Stránským a třetí v pořadí Tomáš Obdržálek má bodů 9.

ATT Investments vyhrál i dnes soutěž týmů, takže v průběžném pořadí se 180 body má na druhý Elkov Kasper náskok 45 bodů a předstižen může být už spíše jen teoreticky.

"Český pohár je pro nás velmi důležitá soutěž. Chtěli jsme si dnes dobře pojistit vedení ve všech soutěžích, abychom šli do posledního závodu s co nejlepší pozicí. Vývoj závodu nám vyhovoval, s výsledkem jsme spokojeni. Třetí místo Tomáše Jakoubka je v konkurenci Boroše a Karla Vacka velmi dobré. Do dvacítky se umístilo sedm našich kluků. Tomáš Bárta nestartoval, jednak to nebyl profil, jenž by mu příliš nahrával a jednak ho šetříme na Okolo jižních Čech, který začíná ve čtvrtek 8. září a kde chceme opět dobře uspět," řekl pro RoadCycling.cz sportovní ředitel ATT Investments Petr Kaltofen.