18. 10. 2021

1,5 metru. Respektujme se za volantem i za řídítky

Sněmovna se už definitivně shodla na tom, že od ledna 2022 budou muset motoristé předjíždět cyklisty ve vzdálenosti 1,5 metru. Za porušení bude hrozit pokuta až 2 000 Kč, takže si novou novelu stojí za to připomínat pokaždé, když sedáme do auta. Třeba nálepkou na kufru, kterou vám teď zdarma přibalíme ke každé objednávce.

 

Respektujme se

Každý, kdo jezdí na kole alespoň trochu pravidelně, určitě zažil nepříjemně těsné předjíždění. A každý, koho na kole "ovanula" tlaková vlna z projíždějícího kamionu, by pro novelu zákona o povinném odstupu 1,5 m při předjíždění cyklistů taky zvedl ruku.

Podle projektu Ukaž respekt může nedostatečná vzdálenost při předjíždění za 25 % nehod cyklistů a tohle číslo chtěli zákonodárci novelou zmírnit. Odpůrci předepsané vzdálenosti zase namítali, že nové opatření nebude možné na mnoha místních silnicích dodržovat ani kontrolovat.

Pravda je jako vždy někde uprostřed a klíčem k většímu bezpečí není změna novely, ale především vzájemný respekt mezi řidiči a cyklisty. Za volantem můžete respekt ukázat bezpečným předjížděním cyklistů a taky reflexní nálepkou na kufru auta, kterou vám zdarma přibalíme ke každému nákupu v e-shopu i kamenné prodejně Mojekolo. Za řídítky pak respekt řidičům dáte najevo třeba tím, že jim nebudete zbytečně komplikovat předjížděcí manévr, na kole budete předvídatelní a vždy dáte znamení o změně směru jízdy.

 

Co přinese novela

Jak bude novela fungovat v praxi a jak se bude porušení dokazovat, ukáže až čas. Jednu věc ale kontroverzní zákon dokázal už teď. O bezpečnosti cyklistů na silnicích se v souvislosti s novelou už více než rok živě diskutuje v televizi i tištěných a online médiích, což je neocenitelná osvětová kampaň.

 

Nálepka 1,5 metru
Nálepku 1,5 m vám v e-shopu i kamenných prodejnách zdarma přibalíme ke každému nákupu.