Jak vybrat skialpové lyže?

Skialpinismus je oblíbená zimní aktivita, která kombinuje jízdu na lyžích (ski) s chozením po horách (alpinismus). Bere si to nejlepší ze sjezdového lyžování a běžek a těm, kteří touží po neokoukaných zimních panoramatech a nedotčených svazích, otevírá cestu za hranice skiareálů. Na túry mimo sjezdovky to ale chce speciální výbavu, jejímž základem jsou skialpové lyže. Jak je vybrat?

 

Chodit či jezdit – to je oč tu běží

Odpověď na tuto hamletovskou otázku je klíčem k výběru ideálních lyží na skialpinismus. Lyže se totiž vybírají hlavně podle toho, jak moc v nich plánujete chodit a kde všude chcete jezdit. Jinak totiž vypadají závodní a fitness lyže, které vám mají usnadnit hlavně výšlap nahoru, a jinak prašanové fošny na freeriding, jejichž účelem je dostat vás na vrchol jen proto, abyste si co nejvíc užili sjezd volným terénem. V obou případech budete řešit hmotnost, šířku i tvrdost lyže, ale hodnoty těchto parametrů budou pokaždé na jiné straně spektra.

 

Skialpová túra

 

Základní rozdělení skialpinistických lyží

Skialpinismus je hodně široký pojem, ale obecně se dá rozdělit na 4 základní disciplíny – Race, Speed Touring, Touring, Freetouring. Jim se pak podřizuje kompletní výběr výbavy, od bot, přes vázání až po lyže. Výkonnostní skialpinisté hledají extrémně lehkou, úzkou a nejčastěji i kratší a měkčí lyži, freerideři naopak hodně bytelnou, širokou fošnu s maximální plochou skluznice.

Ryzí skitoureři z kategorie Speed Touring a Touring pak volí kompromis mezi výše popsanými extrémy a obouvají univerzální lyže, které jsou pohodlné při chůzi a zároveň dostatečně spolehlivé ve sjezdu. A právě z této kategorie budete nejspíš vybírat i vy, pokud se skialpinismem teprve začínáte. Před nákupem lyží se proto zkuste zamyslet, která z výše zmíněných disciplín je vám nejbližší, a podle následujícího rozdělení začněte kompletovat skialpinistickou výbavu:

 

— Chci hlavně chodit

Na strmých svazích a dlouhých horských přechodech bude rozhodujícím parametrem váha lyže, vázání a bot. Počítá se tu každý gram, protože čím víc toho na nohách "potáhnete", tím dříve se unavíte. Lyže pro výkonnostní/fitness skialpinismus mají od 900 do 1 150 g za kus s délkou v rozmezí od 160 do 180 cm. Délku ale určuje hlavně výška vaší postavy. Obecné pravidlo říká, že by skialpová lyže měla být maximálně tak dlouhá, jako v reálu měříte vy sami.

Lyže na chození typu Race jsou spíše užší, obvykle mají šířku od cca 65 mm ve středu. Menší šířka je však výhodou jen pokud se při výšlapu držíte sjezdovky nebo prošláplé stopy. V hlubším sněhu se budete na úzkých lyžích víc bořit, protože menší plocha skluznice nebude mít dostatečný vztlak.

 

— Budu chodit i jezdit

Když si chcete užít pohyb v horách, pokochat se panoramaty a výstup završit nějakým pohodovým sjezdem, vybírejte univerzální skitouringové lyže. Skialpy z této kategorie patří k těm nejprodávanějším, protože nabízí rozumnou váhu pro výstup a dobré jízdní vlastnosti při sjezdech.

Vyběr je v této kategorii opravdu široký, takže snadno pořídíte lyže vyladěné buď více na sjezd, nebo na chůzi. Záleží jen na vašich osobních preferencích a lyžařských schopnostech. Skitouringová lyže má obvykle něco málo přes kilo se šířkou v rozmezí 70-100 mm. Délka by měla být ideálně stejná jako vaše výška nebo o 5 až 10 cm kratší.

Začátečníci a mírně pokročilí mohou sáhnout třeba po modelech Black Crows Ova nebo Völkl Rise Up s šířkou 88 respektive 82 mm pod patou. Oba modely nabízí rozumnou váhu a dobrou ovladatelnost při sjezdu. Při výstupu se nenadřete a dolů si užijete pohodové svezení. Pro zkušenější jezdce máme v této kategorii modely Orb od Black Crows, který nabídne agresivnější jízdu, nebo Völkl Rise Above.

 

Skialpové lyže VölklSkialpové lyže Black CrowsSkialpové lyže Black DiamondBlack Crows

 

— Chodím, abych si vychutnal divoké sjezdy

Tady jde hlavně o jízdu dolů, takže rozhoduje nikoliv váha, ale jízdní vlastnosti lyže. Cílem je dostat se k čisté lajně, k prašanu a výstup je často jen nutné zlo. Na freeride potřebujete široké, dlouhé a masivní lyže, aby fošna odolala i tomu nejtěžšímu terénu, měla dostatečný vztlak a mohla "plout" po prašanu. Těžší je i freeridové vázání a bota.

Freeridové nebo freetouringové vybavení má obecně pevnější konstrukci a vyšší hmotnost. Šířka samotné lyže se pohybuje nad hranicí 100 mm. Vše je zde podřízeno sjezdu. Freeridové lyže jsou záležitostí spíše pro pokročilé lyžaře a mají hodně specifickou stavbu. Jejich vlastnostem se blíží modely Black Diamond Impulse a Helio, které tlumí vibrace podobně jako těžké freeridy a mají i podobnou odezvu. Přesto jsou oproti čistokrevným freeridovým fošnám dobře šlapatelné a použitelné i na jízdu v resortech na standardních sjezdovkách.

 

Freeride

 

Co ještě budete potřebovat?

K lyžím zákonitě patří skialpové boty – v naší nabídce z produkce italské firmy Scarpa. Boty mají oproti běžným lyžákům podrážku uzpůsobenou pro chůzi, komín pohyblivý ve větším rozsahu a přepínání pro chůzi a sjezd.

Na skialpovou botu budete potřebovat i speciální skialpové vázání, třeba od firem Marker nebo ATK. Vázání je lehčí než klasické sjezdové vázání a má odemykatelnou patu pro snadné chození.

Samotné chození na lyžích je pak možné hlavně díky stoupacím pásům, které se lepí na skluznice lyží. Stoupací pásy fungují na jednoduchém principu – dopředu kloužou, dozadu drží. Většinou je výrobci dodávají namíru pro své modely lyží, případně i v setu lyže + pásy dohromady.

A pokud plánujete chodit a jezdit i mimo sjezdovky, nezapomeňte na svatou trojici – lopata, sonda, vyhledávač. Lavina vás totiž může překvapit i tam, kde byste ji vůbec nečekali, klidně hned vedle sjezdovky. A pod sněhem jde o minuty. Takže lavinový set vždycky s sebou!

 

Skialpové botySkialpové vázáníStoupací pásyLavinové vybavení