Jak vybrat velikost kola?

Jakou velikost rámu zvolit?

Chcete si koupit jízdní kolo a nejste si jistí, jakou velikost zvolit? Při výběru jízdního kola je správná velikost jedním z nejdůležitějších parametrů. Nesprávný výběr jízdního kola a velikosti rámu a může výrazně zhoršit celkový jízdní komfort a může mít za následek bolesti zad, kloubů i jiných částí těla.


Určení velikosti rámu podle výšky postavy:

Velikost rámu je nejčastěji udávaná v palcích nebo velikostech S, M, L, XL, u silničních kol se velikost označuje obvykle v centimetrech. Jak správně vybrat vhodnou velikost podle výšky postavy se dozvíte v následující tabulce:

Výška postavy (cm) Horská a celoodpružená kola a elektrokola Krosová a trekingová kola a elektrokola Silniční a fittness kola a elektrokola
140 - 150 XXS - XS / 13 - 14"    
150 - 160 XS - S / 15 - 16" XS - S / 16 - 17" XS - S / 44 - 46 cm
160 - 170 S - M / 17 - 18" S - M / 17 - 18" S - M / 46 - 50 cm
170 - 180 M - L / 18 - 20" M - L / 18 - 20" M - L / 50 - 56 cm
180 - 190 L - XL / 19 - 21" L - XL / 20 - 22" L - XL / 55 - 59 cm
nad 190 XL - XXL / 21"+ XL - XXL / 22"+ XL - XXL / 60 cm

 

 

 

 

Výše uvedené údaje jsou orientační a mohou se lišit podle značky a geometrie rámu. Pokud si nejste jisti, obraťte se na naši zákaznickou linku nebo přijďte na některou z našich prodejen, kde vám rádi poradíme.

>> do kategorie Jízdní kola

 

Správná poloha sedla:

Nevhodně nastavený posed může výrazně zhoršit jízdní komfort a může mít za následek nejčastěji bolesti zad, ale i kloubů a jiných částí těla. Při správném posedu je zaručen také nejefektivnější přenos síly do pedálů. Správnou polohu sedla a pozici za řídítky vám nastaví vyškolený personál na našich prodejnách před zakoupením kola. V případě, že vám kolo dorazí domů přepravní službou, zde naleznete několik rad.

Posaďte se na sedlo, nastavte kliku s pedálem do spodní úvratě kolmo k zemi a položte na pedál nohu patou. Zároveň je nutné, aby i druhá noha byla na pedálu, aby jezdec seděl rovně a nebyl nakloněn do žádné strany. V této poloze by měla být noha v koleni téměř natažená, jen nepatrně pokrčená. V případě, kdy je sedlo příliš vysoko, se jezdec neustále přesouvá z jedné strany na druhou, aby dosáhnul na pedály. Sedlo příliš nízko naopak daleko více unavuje nohy při šlapání a obvykle způsobuje bolest kolenou.

Důležitý je také sklon sedla, to by mělo být ideálně ve vodorovné poloze nebo špičkou jen mírně dolů. Také záleží na tvarování sedla a jízdních preferencí jezdce.

 

Jak vybrat velikost dětského kola?

U dětí je třeba na správnou velikost kola klást obzvlášť velký důraz. Dítě na kole by mělo vždy bezpečně dosáhnout na zem. Platí pravidlo, že kolo by mělo růst společně s dítětem. Časté řešení rodičů koupit větší kolo, aby déle vydrželo, není správné. Na příliš malém nebo naopak velkém kole se děti necítí dobře a špatný výběr velikosti může způsobit, že si k jízdě na kole vytvoří negativní vztah.

Průměr kola Věk dítěte Výška postavy (cm)
12" 2 - 4 85 - 105
16" 4 - 7 100 - 120
20" 5 - 9 115 - 130
24" 7 - 11 125 - 140
26" 9 - 13 130 - 150
27.5" Nad 10 Nad 135 cm

 

>> do kategorie Dětská kola

 

Materiály rámu:

K výrobě rámů jízdních kol se nejčastěji používá hliník, karbon a ocel, u exkluzivních kol zřídka také titan. V následující tabulce se vám pokusíme vysvětlit vlastnosti jednotlivých materiálu:

  • Hliník - hliníkové rámy naleznete na většině dnes prodávaných jízdních kol. Vynikají slušnou hmotností, velice dobrou tuhostí a příznivou cenou. Nevýhodou pak je velice nízká pružnost rámu. Výrazným prvkem napomáhajícím vlastnostem hliníkových rámů je tvarování trubek. Většina hliníkových rámů používá technologii Hydroforming, kdy je rám tvarován vodou pod vysokým tlakem. Hliníkové rámy nesou označení ALU (případně s označením typu - 6061, 7005, 7020 atd., dle zvolených příměsí). Hmotnost běžného hliníkového rámu se pohybuje okolo 2 kg.
  • Scandium – hliníková slitina s příměsí scandia. Díky této přísadě získává hliník vyšší pevnost a pružnost a proto jsou tyto rámy lehčí než klasické hliníkové. Dnes se ale scandiové rámy používají již vyjímečně.
  • Karbon - karbonové rámy jsou používány u jízdních kol určených pro sportovní a závodní použití, obvykle ve středních a vyšších cenových relacích. Karbonový rám vzniká kladením vrstev karbonové tkaniny a pojidla do speciálních forem a jejich spékáním při tlaku a vysátém vzduchu. Tento způsob výroby umožňuje přidávat a ubírat materiál na místech, kde ho je nebo naopak není potřeba. Tím se dociluje vysoké pevnosti a přitom extrémní lehkosti konstrukce. Díky zdokonalení technologie výroby se tyto rámy staly momentálně nejlepším materiálem pro rámy jízdních kol. Oproti hliníkovému rámu je váhová úspora cca 30-50%, nejsou vyjímkou karbonové rámy vážící hluboko pod 1 kg.
  • Ocel (Hi-Ten) - ocelové rámy se v dnešní době používají pro výrobu zejména levných jízdních kol. Výhodou ocelových rámů je jejich pružnost a nízká cena. Nevýhodou je pak vyšší hmotnost. V naší nabíce naleznete ale i rámy označené jako Columbus nebo Cr-Mo, zušlechtěná ocel s přísadou chromu a molybdenu, čímž je možné docílit tenčí stěny trubek a nižší hmotnosti. Pro odstranění těchto nevýhod se často používají slitiny oceli jako např. Cr-Mo (zušlechtěná ocel s přísadou chromu a molybdenu) nebo slitiny např. Columbus. Díky tvrdosti slitiny je možné použít tenčí stěny trubek a rám je proto lehčí. S kvalitou těchto slitin potom samozřejmě roste i jejich cena.

 

Orientační nosnosti jízdních kol

Níže v tabulce naleznete maximální nosnosti jízdních kol dle jednotlivých kategorií. Tyto údaje jsou pouze orientační a mohou se u různých značek a typů kol mírně lišit.

Druh kola Orientační nosnost
Horská kola 130 kg
Celoodpružená kola 120 kg
Krosová a trekingová kola 130 kg
Silniční kola 120 kg
Dětská kola 12 - 16" 50 kg
Dětská kola 20" 80 kg
Dětská kola 24" 100 kg
BMX 150 kg

 

Navštivte kategorii Jízdní kola a vyberte si kolo dle svých představ a potřeb.

Kolo roku 2019 - Lapierre Zesty AM 5.0 Ultimate

Vyberte si kategorii

Newsletter Nenechte si ujít nové modely, akční nabídky a slevy.