11. 9. 2020

Čím se na podzim dovybavit na kolo

V létě je to jednoduché. Dny jsou teplé a dlouhé, takže většinou stačí jen tak polehku naskočit na kolo, nic neřešit a vydat se na celodenní vyjížďku. S koncem prázdnin se ale rapidně zkracují dny a počasí venku začíná kolísat. Na podzim tak musíme před každou jízdou více přemýšlet, co (s sebou) na kolo, aby nás nepřekvapila zima, déšť nebo tma.

 

Světlo je základ

Spousta těch, kteří za řídítka usedají pravidelně několikrát týdně, svítí už i přes den. Světla na kole jsou sice povinná jen za snížené viditelnosti, ale mít je rozsvícená dává smysl za všech podmínek. Když během dne vjedete do lesa, pod most, do tunelu stáváte se pro projíždějící auta hůře viditelní. Proto i během dne stojí za to svítit. Na podzim se navíc brzo stmívá a počasí bývá proměnlivé. Světlo je prostě bezpečnostní prvek, který vám může zachránit život.

 

Sada světelSada světel na koloSada světelSada světel na kolo

 

TIP: Jak vybrat světlo
Při výběru světla na kolo si rozmyslete, jestli budete osvětlení používat jen pro nouzový dojezd domů za tmy, nebo budete brzy ráno a večer na kole trávit více času. Podle toho zvolte svítivost a režimy svícení nebo blikání. Způsob uchycení vybírejte podle toho, jestli budete chtít svítilnu používat i jinde než na kole. Zadní blikačky mívají spony pro uchycení na batoh nebo oděv, takže mimo cyklistiku je využijete třeba i na jogging. Některá přední světla se zase dají použít jako čelovka. A pokud vás kromě funkce zajímá i styl, prohlédněte si produkty firmy Knog. Jsou stylové, funkční a variabilní.

V článku 5 zásadních parametrů při výběru světla na kolo jsme popsali vše, na co se zaměřit, když kupujete světlo na kolo.

 

Přední světloSvětlo s powerbankouZadní blikačkaČelovka

 

Zkontrolujte si šatník

Dres, šortky a ponožky už prostě na podzim stačit nebudou. Ráno a večer už slunce nehřeje jako přes den, takže jedinou cestou, jak se zbytečně nepotit nebo naopak nemrznout, je vrstvení. Začněte kvalitním funkčním prádlem nebo termoprádlem a s klesajícími teplotami přidávejte další vrstvy.

TIP: Vrstvení
Dobře zvolené funkční prádlo je základ. I při velké námaze dokáže rychle odvádět pot od těla, takže zajistí pocit sucha a tepla a zabrání prochladnutí. Když teploty klesnou o něco níže, nahoďte další vrstvu – dres s dlouhým rukávem nebo vestu. A když už hodně přituhuje nebo prší, vsaďte na nepromokavé bundy a větrovky. Nohy snesou větší zimu než trup, ale pravidla vrstvení můžete v chladném počasí uplatnit i pro spodní části těla. Nahoďte navleky na tretry, přidejte návleky na nohy, aby kolena netrpěla chladem, a šlápněte do pedálů. Jak se obléknout na (pod)zimní vyjížďku si přečtěte zde.

 

Návleky na tretryNávleky na nohyRukavice na koloDresy s dlouhými rukávy

 

Oblečení na kolo volte tak, aby vás neomezovalo v pohybu a mělo integrované reflexní prvky. A abyste měli vrstvy odkud vytahovat, nebo kam odkládat, nezapomeňte na kvalitní batoh, ideálně s odvětranými zády.

 

Kaluže a bláto vás nezastaví

V podzimních měsících vás na kole snadno překvapí přeháňka nebo liják. Městská kola bývají standardně vybavená blatníky, takže bláto na zádech nehrozí. Horší je to s horskými koly a silničkami.

 

Zadní blatníkPřední blatníkSada blatníkůBlatník do přední vidlice

 

Víme, že bajkeři a silničáři si kola neradi „zdobí“ komponenty navíc. Kazí vzhled a přidávají na celkové hmotnosti. Existuje ale pár nenápadných a praktických vychytávek, které alespoň částečně zachytí vodu a kusy bláta odlétávající od kol. Velký výběr rychloupínacích blatníků pod sedlo, na sedlovku, na spodní rámovou trubku nebo do vidlice nabízí třeba firma SKS Germany. Jsou plastové a snadno odnímatelné, takže nebudou váš stroj „hyzdit“ věčně.