27. 8. 2020

5 tipů, jak zvýšit pohodlí na kole

Brnění rukou nebo ztvrdlé sedací svaly dokážou rychle znepříjemnit každou cyklo vyjížďku. Právě ruce, nohy a zadek jsou těmi částmi těla, která s kolem přicházejí nejvíce do styku. Jak tedy vytlumit rázy a vibrace, kterým při jízdě tyto partie vystavujeme, a dopřát si maximální pohodlí?

Vytipovali jsme pro vás 5 věcí, které dokážou okamžitě zvýšit komfort na kole a jejich výměna je většinou otázkou pár minut.

 

1. Gripy

Nenápadná a přitom velmi důležitá vrstva mezi řídítky a rukama má významný vliv na pohodlí při jízdě. Obecně platí pravidlo, že čím větší ruku máte, tím tlustší rukojeť vám sedne. Víc materiálu na řídítkách pohltí i více vibrací, ale může znamenat i měně citu při ovládání kola. Při výběru gripů dejte na pocit. Gripy vám prostě musí padnout.

 

Silikonové gripyPolyuretanové gripyErgonomické gripy
Mezi profíky jsou populární silikonové gripy, ale spousta jezdců stále nedá dopustit na polypropylen či kombinaci materiálů s ergonomickým tvarováním.

 

2. Rukavice

Cyklistické rukavice dokážou nejenom minimalizovat otřesy a zlepšit úchop a ovladatelnost kola, ale ochrání vaše dlaně při pádu. Dobrá rukavice, ať už krátkoprstá nebo dlouhoprstá, musí perfektně sedět na ruce. Nesmí nikde tlačit, stahovat, ale ani odstávat. Měla by být prodyšná, mít ergonomickou pěnovou výplň na dlani a ideálně i reflexní prvky.

 

Krátkoprsté rukaviceDlouhoprsté rukavice
Na běžnou jízdu stačí krátkoprsté, na divoké sjezdy volte raději dlouhoprsté rukavice.

 

3. Sedla

Zadní partie bývají první, které se při jízdě na kole začnou ozývat. Komfort mohou zlepšit kraťasy s cyklovložkou nebo i pouhá změna sklonu a výšky sedla. U výběru nového sedla zohledněte styl svého posedu. Pokud jezdíte ve vzpřímenější poloze, volte širší sedlo. Silničáři sedí ve velkém předklonu, proto si vybírají úzká a dlouhá sedla. Do terénu se zase budou hodit sedla z odolnějších materiálů a s dobrým polstrováním.

 

Dámské sedloPánské sedlo
Sedla vybírejte podle stylu jízdy. Široká sedla se hodí do města, úzká a dlouhá na závody.

 

4. Sedlovky

I obyčejná tyč pod sedlem se dá „vytunit“. Odpružená sedlovka je pohodlným řešením, které umí vyžehlit i větší nerovnosti na cestě. Pokud ale na svém stroji řešíte každý gram, vyměňte tradiční hliníkovou sedlovku za karbonovou. Karbon sám o sobě dokáže částečně vibrace pohlcovat a navíc je ultrapevný a ultralehký.

 

Odpružená sedlovkaKarbonová sedlovka
Odpružená sedlovka vytlumí i větší nerovnosti. Karbon dokáže taky částečně pohlcovat vibrace.

 

5. Tretry

Boty na kolo by měly být dobře odvětrané s pevnější podrážkou, abyste se do pedálů mohli pořádně opřít. A pokud chcete maximálně zefektivnit šlapání, poříďte si nášlapné pedály a cyklistické tretry. Ale pozor na sesedání, nezapomeňte se vycvaknout!

 

MTB tretryDámské tretry
Výběr treter na kolo je velký. Od vyloženě cyklistických po takové, které byste od normálních bot nerozeznali.