Dětské sedačky

Sedačky za kolo představují ideální způsob, jak ukázat dětem krásy světa z cyklistického sedla. Vedle dětského vozíku za kolo jsou další alternativou, jak se věnovat cyklistice s dětmi od nejútlejšího věku.

Sedačky na kolo jsou vhodné pro děti, které již zvládají sedět a bezpečně udrží svou hlavičku. V ideálním případě se doporučuje začínat od zhruba 18měsíců věku dítěte, kdy dítě dostatečně vyvinutou páteř schopnou absorbovat dobře otřesy. Většina dětí ale zvládne jízdu v sedačce bez problémů již o něco dříve.

 

Pro větší děti (cca 9-22 kg) jsou určeny sedačky na kolo za cyklistu. S těmito sedačkami se setkáte na trhu nejčastěji a je mezi nimi i největší výběr co se týče modelů a barevných provedení sedaček.
Na zadní sedačce je dítě stejně jako u přední sedačky upevněno bezpečnostním pásem. Nohy dítěte jsou chráněné opěrkou na nohy s upínacími pásky. Dítě sedí za zády cyklisty.

Výhody a nevýhody zadních sedaček na kolo:

+ možnost přepravy i dětí nad 15kg (horní limit je většinou cca 22kg),
+ opěrka sedačky může být mnohem rozměrnější (nebrání výhledu cyklisty) a díky tomu poskytuje dítěti větší oporu a pohodlí,
+ sedačka může být i polohovatelná (naklápěcí) pro více pohodlí na delších vyjíždkách,
+ dítě je chráněno před čelním větrem,
+ dítě je o něco lépe chráněné v případě pádu cyklisty,
- rodič brání dítěti ve výhledu,
- kontakt s dítětem je horší, rodič na dítě nevidí.

 

Před nákupem je nutné dát pozor na kompatibilitu upínacího mechanismu sedačky s Vaším kolem. Sedačky se uchycují na kolo různými způsoby.

Nejběžnější je způsob uchycení na rámovou trubku. Je potřeba vyzkoušet, zda je upínací mechanismus vhodný pro příslušný průměr rámové trubky a zda jejímu uchycení nevadí vedení lanek s bovdeny nebo dokonce brzdy.

Vyrábějí se i sedačky s možností montáže na nosič. Buďto se jedná o běžný sériově vyráběný nosič, kde je potřeba si dát pozor na kompatibilitu rozměrů nosiče a také na jeho nosnost. Také je potřeba si ověřit, zda půjde nosič namontovat na rám kola. Často může být problém u rámů horských kol vybavených kotoučovou brzdou.

Případně se vyrábějí nosiče přímo určené pro montáž konkrétního typu dětské sedačky. Příkladem jsou například sedačky HAMAX Plus, které důmyslným způsobem využívají univerzálního nosiče HAMAX PLUS, který se dá kromě odpružené dětské sedačky kombinovat i s košíkem na nákupy, nebo brašnami na nosič. Systém je tak velice univerzální a široce použitelný pro různé situace a potřeby.

 

Jízda s dítětem v sedačce

Na jízdu s dítětem v sedačce je potřeba si zvyknout. Díky vyššímu zatížení kola se výrazně mění jeho jízdní vlastnosti. Zejména sedačky montované nad zadní kolo posouvají těžiště hodně dozadu, což je znát při zastavení, tlačení kola a při jízdě zejména do kopců. Kolo má potom občas tendenci stavět se na zadní kolo a padat ke straně. Podobně přední sedačky ovlivňují ovladatelnost kola.

Aby byla jízda v cyklo sedačce co nejvíce bezpečná, pořiďte k ní za všech okolností pro svou ratolest také dětskou cyklistickou přilbu. Se sedačkou doporučujeme cestovat spíše po zpevněných cestách bez větších terénních nerovností a délku vyjížďky přizpůsobit dítěti.

Přejeme vám mnoho krásných cyklistických zážitků s dětmi na kole.